Alp TvGündemİlçelerTarımÜnye

Üretici Fındığına Gübre Atamıyor

Bölgemizde en önemli gelir kaynağı olan fındık, şubat ayı itibariyle başlayan gübreleme ile verim ve kaliteyi arttırarak üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Bu yıl yaşanan yüksek zamlardan dolayı üreticiyi her anlamda zorlayan fiyatlar, fındığın en önemli kaynağı olan gübre alımında da oldukça zorladı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, yaşanan zamlardan sonra maliyetlerin katlanarak arttığından dolayı, üreticinin fındıklarına gübre alamadıklarını ve bu yüzden mağdur olduğunu söyledi.

Sarıkahraman, Üretici fındığına gübre atamazsa, verim ve kalitenin her yıl %10 ve %20’lik bir düşüş yaşayacağını, yaşanan olumsuzlukların da fiyatlara ve ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vereceğini dile getirdi.

Alan bazlı desteğin 8 yıldır 170 liradan verildiğini ancak her yaşanan zamlardan dolayı fiyatların 5 misli arttığı, desteklerin ise yapılan zamlara bakıldığından 700-800 liradan yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Sarıkahraman açıklamalarını şu şekilde devam etti;

“ Üreticiler serzenişlerin de haklı. Şuanda fındığa gübre atılması gerekirken, üretici gübre alamaz vaziyette. Bugünlerde Hanboğazı’n da gübre kamyonlarının biri gidip birinin gelmesi gerekirken  hala bir hareketlilik yok. Bu yıl kıştan önce vurulan kışlık gübre dediğimiz TSP’ yi kimse kullanmadığı için böyle bir satış olmadı. Fındığın canı olan azot gübresini, 1 ton atamasa bile 500 kilo atmak isteyen üreticilerimiz var. Ancak gübre almaya gücü kalmadı. Alan bazlı gelir desteğini,  8 yıldır dönümünü 170 lira alıyoruz. Bugün alan bazlı gelir desteğinin mazot ile birlikte 500 lira olması gerekir. 8 yıl öncesinden gelen enflasyonla karşılaştırdığımızda 700-800 lirayı bulması gerekir. Gübre fiyatları 1500- 2000 liralardan 8 bin liralara geldi. Ekmek 1 liradan neredeyse 10 lirayı görür vaziyete getirdiler. Kullandığımız gıdalarda kaçta kaç zam yapılmış hesaplayamazsan, Alan bazlı gelir desteğinin neye göre veriyorlar bunu düşünmek gerekir.

Üretici fındığına gübre atamazsa, her yıl en az %10 ve 20’lik bir verim kaybı yaşar. Bu yaşanan verim kaybını telafi etmek zordur. Toprağın gönlü boldur verir. Ancak bizlerde toprağın ve fındığın istediği verimi vermek zorundayız. Ne kadar iyi, kaliteli ve çok verim almak istersek o kadar bahçelerimize bakmak durumundayız. Bakımsız bir ürünün satarken de randımanı düşük olacağı için zincirleme böyle devam eder” Dedi.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu