Alp TvEkonomiGündemİlçelerTarımÜnye

Üretici Kırsal Kalkınma Destekleriyle Güçleniyor

 

Ünye Ziraat Odası Başkanlığından yapılan başvuru ile Tarım ve Orman Bakanlığının  %50 hibe desteğinden yararlanmaya hak kazanan üreticilerin makina ekipmanları teslim edildi.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile her proje için 3,5 Milyon TL’ye kadar, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile de her proje için 600 Bin TL’ye kadar proje tutarının %50’si kadar gerçek ve tüzel kişilere hibe desteği veriliyor.

 

Birinci periyotta ki destekte 42 vatandaşın makinalarına hak kazandı. Şuan toplamda 80 kişi oldu. Üreticiler, Ünye Ziraat Odası Başkanlığından dosya yaptıran kişi ve makinalara almaya hak kazandılar.

 

“Üreticilerin Yüzü Gülüyor”

Bu tür yardımların üreticilerin yüzünü güldüğünü söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkanı, “ Üretici dosyaya başvurduğunda örneğin bir üreticinin bir makineye başvurusu 7 buçuk iken şimdi ise o makine 14 bin TL oldu. Bu 6 ayda iki kat fiyatı arttı. 7 bin liralık başvuran üretici 14 bin üzerinden işlem görecek. Bu nedenlide üreticinin birçoğu makinayı alamayacak.  Yüzde 50 hibenin adı böyle oluyor. KDV’ler üreticiye ait olduğu için hibeyle yüzde 40 gibi bir avantajı oluyor. Bu tür tarım desteklemelerin devam etmesinden yanayız” dedi.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu