GündemÇevreEkonomiİlçelerTarımÜnyeYaşam

Üretim Olmazsa Paranın Değeri Olmaz

Vatandaşların pazar alışverişin fiyatları her hafta yükselişe geçiyor.

Yapılan zamlardan bir hayli etkilenen vatandaşlar, pazara çıktıkları zaman iki üç poşetle eve dönerek aldıklarının da öyle çok bir şey olmadığı halde 300 liraya kadar çıktığını, böyle giderse orta ve dar gelirli ailelerin çok sıkıntılar çekeceğini dile getirdiler.

Her hafta Çarşamba ve Köylü pazarı olarak kurulan tezgahlar da esnafların, vatandaşların ve köylülerin yüzü bir türlü gülmüyor. Yapılan zamları fırsatçılığa çevirenler yüzünden mağdur olduklarını söyleyen vatandaşlar, neye el uzatsalar elinde kaldığını belirtti.

Kalabalık bir aile oldukları için haftada 3 kez Pazar alışverişi yaptıklarını belirten Pınar Hanım, “ Çarşamba günleri marketlerle kıyasladıklarında pazarda indirme gitmiyorlar. Kalabalık aile olduğumuz için kilosunu da fazla alıyoruz. Bu yüzden haftada 3 kez alışverişe çıkıyoruz ve her çıktığımız da 300 liradan aşağı ödeme yapmıyoruz.

Yaz meyve sebzelerin çıktığını ancak fiyatlarının yüksek olduğunu ilerleyen zamanlarda ineceğini belirten esnaf Abdullah Yaman,

“ Yeni çıkan meyveler, karpuz, kiraz, erik, yenidünya gibi meyvelerin fiyatları çok yüksek. Mazot ve benzin fiyatlarında düşüş yaşanırsa pazarda da fiyatlar düşer” dedi.

Önceki yıllarda olduğu gibi 1 lira iki lira işleri bitti, ekonomik ortamı hepimiz biliyoruz, bundan sonra 5-10 liranın altında sebze bulamayız diyen Ali Türk,

“ Kaliteli ürün yemek istiyorum diyen vatandaşlar 10 liranın altında sebze meyve aramasın. Yaptığımız masrafların altına düşen fiyatlar olursa kimse ekip biçmez. O zaman parayla dahi alacak ürün bulamayız. Devletin yapacağı tek şey üreticiyi destekleyerek, üreticiye bedava para vermeyecek. İlk önce üret sonra ürettiğine sahip çıkayım diyecek. Üretmezsek herkesin vay haline” dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu