Gündem

“Vatan İçin Ölmeyi Göze Alamayan Gazi Olamaz”

19 Eylül Gaziler Günü, Ünye’de çeşitli etkinliklerle kutlanırken gaziler ve ailelerinin de katıldığı programlar gün boyu sürdü. Cumhuriyet Meydanı’ında çelenk sunma töreni ile başlayan Gaziler Günü etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından ilçe kaymakamlığı ve belediye paydaşlığındaki program ile devam etti.

Meydandaki programda söz alan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı, gaziliğin şeref ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirerek bu günü “Vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele veren gazilerin şeref günü” olarak nitelendirdi. Takıcı, derneğin kapısını çalmayan gazilerin olduğu eleştirisini de dile getirdi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise, vatan uğruna ölmenin ödül sayıldığı bir milletin ferdi olmanın gurur demek olduğunu işaret etti.

 

Program akışına göre Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi ziyaret edildi ve protokol üyeleri gazilerle bizzat ilgilenerek hal hatır sorular, talep ve önerileri dinlediler.

Programlara Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammed Ali Gökkan, Ünye Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Şükrü Berke Çağman,  Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Takıcı: “Kapımızı Çalmayan Gaziler Var”

Gaziler adına Atatürk Sosyal Tesislerinde yemekli program düzenlendi. Burada söz alan Gaziler Derneği Başkanı Arif Takıcı, resmi ve ulusal programlara katılmayan, gaziler derneğinin kapısını bilmeyen gazilerin var olduğunu söyledi. Öz eleştiri niteliğinde konuşan Başkan Takıcı,

“Gaziler derneğimizin kapısını hiçbir şekilde çalmamış olan, gazilerimizin önemli günlerine katılmamış olan, ulusal bayramlara katılmayan gazilerimiz var. Şehitlik ve gazilik Allah katında verilen yüce bir kavramdır. Yüce Allah size Gazilik ünvanını bahşetmişse o zaman en azından ulusal bayramlarda birlikte olmak zorundayız. Vefat eden gazilerimizin eşleri kendilerini hiçbir zaman kendilerini garip hissetmesinler. Lütfen sizler de derneğimize gelin, kapımız açık. Bir sorununuz derdiniz olursa bizlerle de paylaşınız. Sadece Ünye’de değil, diğer ilçelerimizde de oturan Ünyeli gazilerimiz var. Onları bir sorunları olduğu zaman yine biz dernek olarak ilgileniyoruz. Dernek sizin derneğiniz, orası ile de ilgileniniz lütfen.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Tavlı: “Vatan Uğruna Ölmek Ödüldür”

Vatan toprağı için ölmeyi göze almayan gazi olamaz. Dünyada hiçbir millet yoktur ki vatan uğruna şehit olmayı ödül olarak görebilen. İşte bizi vatan yapan bizi millet yapan budur. Yine bu aziz millet söz konusu vatan olunca nasıl imkansız zaferlerin kazanılacağını her zaman ispat etmiştir. Bunun en son örneğini 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimiyle gördük. O zaman yine vatan evlatlarımız yüreğini bedenini ortaya koyarak hain girişime karşı çıkmayı bilmiştir.

 

Kaymakam Işık: “Kahramanlığın Yaşayan Abidelerisiniz”

Burada söz alan Ünye ilçe Kaymakamı Ayhan Işık da gazileri ve gazi yakınlarının bu anlamlı gününü tebrik eden bir konuşma yaptı. Türk Milletinin her zaman galibiyet ve zaferle anıldığını hatırlatan Kaymakam Işık, gazileri vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleri olarak nitelendirdi.

 

19 Eylül programları kapsamında Merhum İstiklal Gazisi Ahmet Argan’ın Pınarbaşı Mahallesi’ndeki kabrine gidilerek dualar edildi. Yine Merhum Kore Gazisi Yalçın Taşçıoğlu’nun da kabri ziyaret edildi.

Programlar gazi ve gazi yakınlarına yönelik ziyaret ve etkinliklerle devam etti.

Haber: Talip Kocakoç – Edanur Öztürk

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu