Alp TvÇevreGündemİllerOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiSiyasetÜnyeYaşam

YALI MEVKİ PROJESİNİ DESTEKLEMİYORLAR

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Yalı mevkisinde yapılacak olan proje nedeniyle Ünye’de bulunan Siyasi Parti temsilcileri tepkilerini koymak için ortak basın açıklaması düzenledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Deva Partisi parti başkanları ve Atatürk Düşünce Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Yalı’da uygulayacağı projeyle ilgili basın açıklaması yaptı. Sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği ortak basın açıklaması, yapılacak çalışmanın betonlaşmaya karşı olduğu vurguladı.

 

“Bir Damla Beton Görmek İstemiyorum”

İyi Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Ünye’nin gerçek sahipleri deniz, kum ve yerleşim birbirini takip ediyor. Yanlış yapılaşma sonucunda denizimizi, balıklarımızı kovduk.  Şimdi sıra kuma geldi. Yalı kahvesindeki olan yere betonun damlasını görmek istemiyorum. Ünye kumunun üzerindeki kum çok özel ve dünyanın sayılı yerlerinde olduğu için bunun değerini bilmemiz gerekiyor. Yeni düzenleme yapılıyor ama biz betonun üzerinde oturmak istemiyoruz. Biz bunları istemiyoruz. Beton dökecekseniz gidin kültür merkezini, organize sanayimizi, akkuş yolunu, fakültenin temellerini atın. Ama buraya dokunmayın, izin vermiyoruz” diye söyledi.

 

Başkan Şahin, “ Bakir olan güzelliğimize dokunmayın”

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Bugün yine bir aradayız. İsteriz ki hep güzelliklerle bir araya gelmek isteriz. Ama maalesef geçtiğimiz ay Atatürk parkı ile Yalı mevkiine olan yeri Büyükşehir belediyesinin yapmış olduğu kuma dökülmüş bir beton projesi güzel kumsalımızın olduğu yere beton dökülmesini istemiyoruz. Buranın doğal olarak kalmasının mücadelesini sürdürüyoruz. İktidar partisinin yirmi yıldır yapmış olduğu kalkınma projelerinde betonlar yaparak kalkınma yapamazsınız. Biz buna izin vermiyoruz.  Bakir olan güzelliğimize dokunmayın. Eğer yapılacak bir yer varsa gidin eksik olan yerleri yapın. Bize ve bizden sonraki yaşanacak olan nesille güzel bir doğa bırakalım” dedi.

 

“Çakma Proje İstemiyoruz”

Ünye Deva İlçe Başkanı İrfan Tosun,” Ünye’de yaşan herkesin çocukluğu bu kumlarda geçti. Burası kimsenin babasının çiftliği değil.  Yalı mevkiine koymuş oldukları sözde sinevizyon gibi projeye baktığında görselin arkasında gökdelenler var. Bu çakma projenin hiçbir güzelliği yok. Yöneticiler, ne yaptıklarını kendileri de bilmiyorlar.  Buraya beton dökülmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Nöbet tutmamız gerekirse nöbet tutacağız” diye belirtti.

 

Kılıçarslan, “Ünye’deki yalı kahvesi Ünye’nin kartpostalıdır”

Atatürk Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Kılıçarslan, “ Bizden sonraki gelecek olan nesillere kültür zenginliğini eğitimde ve sosyalleşmede en yetkin duruma getirerek geleceğin çağdaş olarak gençleri yetiştirmektir. Yapılacak olan şey vardır. Ünye’deki yalı kahvesi Ünye’nin kartpostalıdır. Buradaki kumsalda iyileştirme yapılacaksa buranın doğal dokusu bozulmadan daha hijyenik duruma getirilerek yapılması gerekiyor. Verilen hizmet hem topluma hem de kentin düzenine uygun olduktan sonra ona desteğimizi veririz. Buraya beton döktürmeyeceğiz. Hep birlikte gücümüzü ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz” dedi.

 

Başkan Maral, “Ucube Proje İstemiyoruz”

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Ucube projenin önündeyiz. Hep birlikte burada toplandık. Liyakatsiz, bu işlerden anlayamayan birini bu projeyi sunup oradaki yöneticilerinde kabul etmesiyle oluşturulmuş bir proje olarak görüyoruz. Burada hepimize çok büyük görevler düşüyor. Biz bu projeyi istemiyoruz” diye vurguladı.

 

Torunoğlu, “ Hayal Projesi Yapıyorlar”

İyi Parti Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu, “Büyükşehir belediyesinin bundan sonraki kendi hayal dünyasındaki yaptığı proje görselinin yanındayız.  Ünye’nin tarihinde, kültüründe olmayan bir Ünye kumunun üzerine yapmayı planlamışlar. Bunlardan bir tanesinde bocci parkurudur. Biz proje yapılmasına karşı değiliz. Bizim hassasiyetlerimizin, dikkate alınarak bir projeye destek veririz. “dedi.

 

Mimarlar Odası Başkanı Servet Zeren ise yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“Projeye baktığımızda Ünye Yalı sahili mevkiindeki çocuk kumsalı, bocca parkuru, voleybol sahası gibi birçok alan gösteriyor. Bu projede şuanlık beton görünmüyor. Ancak bu alanlar için betonlar olacaktır. Kaygımız su ki daha sonraki aşamalarda aynı Atatürk parkı, meydan arasında oluğu gibi buranında böyle bir proje olacağını düşünüyoruz. Projeye baktığımda içerisinde gökdelenler olamaz, Çünkü Sahilimizin karşısında yeşil alan yok. Hazır projeler üzerinden sunum yapmışlar bununda Ünye sahiline adapte etmeye çalışmışlar” dedi.

 

Yalıda yapılan çalışma alanı önünde yapılan açıklamalar sonrası parti ve STK temsilcileri alandan ayrıldı.

 

Haber: Tuğçe Kaymak

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu