GündemEkonomiİlçelerÜnye

Yaşanan Zamlara Artık Başkanlar da Yetişemiyor!

Geçtiğimiz günlerde Ünye Ticaret ve Sanayi Odası İrfan Akar ile esnafların sorun ve talepleri doğrultusunda kahvaltı programında bir araya gelerek basın açıklaması yapan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, artık fiyat değişimlerindeki hıza bizlerde yetişemiyoruz dedi.

Yaşanan enflasyon oranlarının gün geçtikçe sınırları zorlamasının ardından, işletmeleri bir hayli zorlayan zamlar karşısında ne yapacaklarını şaşıran işletme sahipleri, istemeyerek de olsa fiyat artışlarına gidiyor diyen Ünye gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, Fiyat değişimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Güde yaptığı açıklamalarına şu ifadelere yer verdi,

“Ticaret ve Sanayi Odası ile yaptığımız toplantının amacı, özel sektör ve kamu sektöründeki fiyat farklarının arasının çok fazla açılmaması yönünde olmuştur. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de günün şartları çok hızlı değişiyor. Bu hıza artık bizlerde yetişemiyoruz. Gelen fiyatları esnaf da yakalayacak durumda değil.

Çay ocakları ve kıraathanelerimizde en son aldığımız çay tarifelerimiz 3 lira, kahve fiyatlarımız 9 liraydı. Turistlik işletmelerle fiyat farkları olabiliyor. Bazı işletmelerde çay fiyatları, 4 liradan satılırken, bazılarında ise 5,6 ve çayın şekline göre 10 liradan satılıyor. Bu fiyatların böyle olmasının yegane sebebi, odamıza bağlı olan üyelerimizin işlettiği yerlerdir. Diğer yerler turistik yerler sınıfına girdiği için giderleri aşırı miktarda oluyor ve dengede tutmak için bu fiyatları vermek zorundadır” Dedi.

Yarının Ne Getireceğini Bilemeyiz!

İlerleyen zamanlarda tekrar bir zam olur gibi sorulara cevap vermenin doğru olmadığını belirten Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, yarının ne getireceğini kimsenin kestiremediği gibi açıklama yapmanın üstene bir söz söyleme lüksü olmadığını ifade ederek açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“ Arkadaşlarımız günün şartlarına göre kendini ayarlıyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi Ünye’nin içinde bulunan esnaf ile bahsetmiş olduğumuz turisttik yerlerdeki fiyat farkının mekan giderlerinden kaynaklandığını belirtmek isterim.”

Simit fiyatlarına da değinen başkan Güdek, Ekmek ve simit fiyatlarının aynı olmasının, susamın ithal olması ve özel olması, simit işçiliğinin daha pahalı olmasından kaynaklı olduğunu belirtti.

Vatandaşların vaz geçilmez içeceği olarak nitelendirdiği çay fiyatlarının bu kadar yüksek olmasına ve yaşanan bu zamların artık lüksten de öte gideceğinin altını çizmek gerekir.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu