GündemSağlık

Yeni Varyanta Hazırlıksız Yakalanabiliriz

Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Omicron varyantının alt grupları dünyada endişe yarattığını söyledi.

İnsanları sevdiklerin koparan , ölümle yaşam arasında oldukça korku ve endişe yaratan Covid-19 virisü 2020 yılında Çin’de ortaya çıkmasının ardından tüm dünyaya ulaşarak büyük bir salgına neden oldu. Ancak şu anda yavaş yavaş etkisiin kaybeden ve tedbirlerin yumuşasına sebep olan pandemi de yeni varyantlar insanları yeniden tereddüt etmeye devam ediyor.

Yaşaan bu endişe verici olaylara karşı açıklama yapan Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, gelecek haftalarda Omicron Varyantının alt gruplarının ciddi hastalık yapar mı yapmaz mı sorularına yanıt olarak şu açıklamalrda bulundu;

“Tüm dünyayı endişeye sürükleyen bu varyantlara karşı öneri de bulunmask gerekir şunları söylemem gerekir. Eksik aşılı olanlar ve kronik rahatsızlığı olanlar mutlaka aşılarını bu dönemde tamamlasınlar. Hazır hastalık durmuş, hafiflemiş ve daha az görünüyorken, eksik olan korunma kalkanlarımızı bu boşlukta yerine koyalım.  Eğer gelecekte hastalıkta yeniden aşırı bir ivmelenme olursa ve biz önlemleri bugünden almazsak, bu durumda hepimiz hazırlıksız yakalanırız , o nedenle aşısı eksik olanlar mutlaka aşılarını tamamlatsın, kronik hastalığı olanlar , kalp hastalığı olanlar, yüksek tansiyonu olanlar , şeker hastalığı olanlar mutlaka aşılarını tamamlatsınlar, çünkü  bu hastalık henüz daha tüm dünyadan katboşmadı ve hala yeniden güçlenme potansiyeli var. Bunu unutmayalım , ona göre teyakkuzda olmamızda, tedbirler almamızda büyük fayda olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu