Alp TvEkonomiGündemİlçelerİllerKültür- SanatOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiTurizmÜnyeÜnye BelediyesiYaşam

Yöresel Ürünler Hanımların Elinden Ekonomiye Dönüşüyor

 

TAKA YÖRESEL ÜRÜN PAZARI AÇILDI

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)  ile desteklenen “Yöresel ürünler hanımeli ile ekonomiye dönüşüyor projesi” Ünye Atatürk Parkı taka yöresel ürün pazarının açılışı gerçekleşti.

Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan ve yürütülen, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen ve Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi’nin paydaşı olduğu “Yöresel Ürünler Hanımeli İle Ekonomiye Dönüşüyor” projesi kapsamında 50’ye yakın ev hanımına teorik ve uygulamalı eğitimler verilmişti. Eğitim alan kadınlar proje kapsamında ÜNKA (S.S. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi) Kooperatifini kurdu.

 

ÜNKA Kooperatif Başkanı Fahriye Aydın, “Çok büyük hayaller ile çıkmış olduğumuz bu yolda ilk hedefimiz birlik ve beraberlik bilincini oluşturmaktır. Biz bunun sizlerin izni ile başarıyoruz.  Bizleri bu anlamda destekleyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve tüm kurum kuruluşları olan STK üyelerine, başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıyeten en büyük emekleri olan ekip arkadaşlarımı gösterdikleri özverili çalışmalarına başarılar diliyorum” dedi.

 

DOKA Ordu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Göçer, “Ünye Belediyesi Bizim Çok Önemli Proje Ortağımız”

DOKA Ordu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Harun Göçer ise, “Son yıllarda özellikle turizm açısından kadın ve gençlerimizin bu projeye katılması ile bu proje destek vermeye çalışıyoruz.  Kadınlarımızın ekonomiye katkı sağlaması amacıyla bu projeyi öne sürüyoruz.

Açılış konuşmasını yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Bu özel mekânı kadınlarımızın hizmetine kazandırmak, onların emeklerini değerle buluşturmak için bir aradayız.  Bulunduğumuz alanın kültür yolunu denizle buluştuğu bu noktada yöresel ürünler kadınların eliyle değer bulsun diye bu projeye destek verdik.  Çok kıymetli kadınlarımızın bölgede yöresel anlamda ürettikleri ürünlerin aynı zamanda kadın eli üretimine destek sağlıyor. Emeği geçen bu projeye değer veren herkese teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ise “ Bu projenin ilçemizde uygulanmasını sağlayan Doka’ya, Ünye Belediyesine, İlçe MEB teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün girişimci kadınların emeği geçen herkese başarılar diliyorum. İlçemize hayırlara vesile olsun” diye söyledi.

 

Konuşmaların ardından girişimci kadınlara sertifikaları verildi.

Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş’un duasının ardından yöresel ürün pazarının açılış kurdelesi kesildi. Taka yöresel ürün pazarının açılışı ikramlarla sona erdi.

Açılışa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Gürgentepe Kaymakamı Faruk Atar, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Garnizon Komutanı Yarbay Bünyamin Dönmez, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile çok sayıda kişi katıldı.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu