GündemOrdu Büyükşehir BelediyesiTurizm

YOROZ, ORDU TURİZMİNİN GÖZDESİ OLUYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, muhteşem doğası ile kendine hayran bırakan Yoroz Kent Ormanı’nın 930 rakımlı zirve noktasına panoramik seyir terası inşa ediyor. Ordu ve Giresun’un birçok ilçesinin kuşbakışı izlenebileceği seyir terası çalışmalarının kısa sürede tamamlanması ile Yoroz’un turizmin gözde mekânlarından bir tanesi olması hedefleniyor. Şimdiden ilgi çeken Yoroz, yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı bekliyor.

 

Ordu’nun Altınordu ilçesi Saraycık Mahallesi’nde bulunan ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde Haziran 2006’da Kent Ormanı olarak ilan edilen 930 rakımlı Yoroz Kent Ormanı, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Yapılan düzenlemelerin ardından Yoroz, doğaseverler başta olmak üzere tatilcilerin, bisiklet ve ATV tutkunlarının, dağcılık ve kaya tırmanış gibi sporlara merak saranların uğrak noktası oluyor.

 

PANORAMİK SEYİR TERASI, MANZARASI İLE KENDİNE HAYRAN BIRAKACAK

 

Ordu Büyükşehir Belediyesinin yürüyüş basamaklarının yenilenmesi, zirveye yakın bir alana kadar ulaşım sağlayan ve acil durumlar dışında araç trafiğine kapalı bisiklet yolu, at safari pistleri ve yürüyüş parkuru üzerine oturma bankları ile piknik masası yerleştirme çalışmalarını tamamladığı Yoroz’da, son işlem olarak zirve noktasına seyir terası yapımı çalışmalarına da başlandı. Ekiplerin hummalı bir çalışma sürdürdüğü zirve noktasında gözetleme kulesi, oturma alanları, otopark ve WC kurulumlarının yanı sıra çevre düzenlemesinin yapılması ile çalışmalar sona erecek.

 

BAŞKAN DANIŞMANI SUYABATMAZ: “YOROZ’U DÜNYA TURİZMİNE AÇACAĞIZ”

 

Yoroz Kent Orman’ında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, son 1 yılda Yoroz’da çok önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

 

Devam eden çalışmaların mayıs ayı içerisinde tamamlanarak Yoroz’un yeniden misafirlerini ağırlayacağını ve turizmde en önemli alanlardan bir tanesi olacağını ifade eden Suyabatmaz, “Yoroz, Karadeniz’in sahilden en dik yükselen zirvelerinden bir tanesi. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak Yoroz Kent Ormanı’nda son bir yıldır çok ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Öncelikle geçmişten bu yana gelen ve zirveye uzanan yolu otantik yapısına uygun yeniden inşa ettik. Yoroz’da acil durumlar için az eğimli bir yol açtık. Bu yolun ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangınlarda görmüş olduk. Bu yol sayesinde yangına hızlı bir şekilde müdahale edildi. Öte yandan Yoroz’u dağcılık sporuna açtık. Burada dağcılar gelip sabit parkurlarında kaya tırmanışı yapabiliyorlar. Tüm bunların yanı sıra projemizi taçlandıracağımız son aşama olan seyir terasındaki çalışmalarımız devam ediyor. Tam zirve de 550 metrekare büyüklüğünde bir seyir terası kazandırıyoruz. Yine doğaya uyumlu, Ordu ve Giresun’un yanı sıra bazı ilçelerimizin de görülebileceği panoramik bir seyir terası olacak. Bu çalışmalarımızı mayıs ayı içerisinde tamamlayarak Ordu turizmine, Türkiye turizmine hatta dünya turizmine Yoroz’u açmış olacağız” dedi.

 

JAPON TURİST YOSUKE: “ORDU’YA HAYRAN KALDIM, HERKESİN GÖRMESİNİ İSTİYORUM”

 

Çalışmaların devam ettiği Yoroz aynı zamanda yerli ve yabancı turistleri de ağırlamaya devam ediyor. Karadeniz turuna çıkan Yosuke isimli Japon turist turunun Ordu durağında Yoroz zirvesine çıkmayı ihmal etmedi. Ordu’yu ve özellikle Yoroz’u çok beğendiğini belirten Japon turist Yosuke, Türkiye’ye gelecek turistlere de Ordu’ya gelmeleri ve gezmeleri yönünde çağrı da bulundu.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu