GündemOrduÜnye

YÜZDE 98 ENGELİ VAR, BAKIM MAAŞI KESİLDİ!

 

Ünye’de 8 yıldır engelli bir yaşam süren 43 yaşındaki Mustafa Bölükbaş’ın, 3 yıldır aldığı engelli bakım maaşı yüzde 98 oranında raporuna rağmen kesildi.  Malulen emeklilik talebine de defalarca red cevabı alan 2 çocuk babası Bölükbaş, çalışamaz raporuna rağmen yeniletemediği bakım yardımı ve emeklilik hakkını istiyor.

İlçenin Kaledere Mahallesinde eşi ve 2 çocuğu ile ikamet eden Mustafa Bölükbaş, kimsenin yardımı olmadan su içmeye dahi kalkamıyor. Sağlık sorunları sebebiyle defalarca operasyondan geçen ve çeşitli tedaviler gören Bölükbaş, eşi İnci Bölükbaş’ın desteği ile hayata tutunuyor.

3 senedir devletten bakım desteği aldığını dile getiren Mustafa Bölükbaş, yatağa bağımlı bir hayat sürdüğünü söyleyerek kesilen yardımın devam etmesi için uğraştığını belirtti. Rapora rağmen evrakları yeniletemediğini aktaran Bölükbaş derdini şöyle anlattı:

“43 yaşındayım. 8 seneden bu yana yüzde 98 engelliyim. Ne yürüyebiliyorum ne yatağımda kalkıp da suyumu içebiliyorum. Şuanda hayatımı evde eşim olmadı mı idame ettiremiyorum.

Yüksek oranda raporlu olarak engelliyim. 3 senedir bakım maaşı alıyordum ve bu sene günüm bittiği için bu ücret kesildi. İyileşmediğim halde kesildi ve bu maaşın devamı talebindeyim. Bakım maaşı evraklarını yeniletmek istediğimde su içebildiğimi, kendi başıma yaşayabildiğimi söylediler. Dedim ki suyu biri getirebilirse içebiliyorum. Elim kolum tutmuyor benim. Yanı başımdaki sehpadaki suyu dahi alamayan biriyim ben şu durumda. Lavaboma gidemiyorum. Hanım olmasa şuradan dahi kalkamıyorum. Resmen hayatım bitmiş gibi hissediyorum.”

 

Emekli Olmam İçin Yüzde 98 Raporu Görmüyorlar!

Emekli olma talebi için de başvuru yaptığını ancak yüzde 98 heyet raporunun Bağkur tarafından görülmediği ifade eden Mustafa Bölükbaş, “Ben hakkım olanı istiyorum, yaşamak istiyorum” diyor. Ömür boyu çalışamayacak olan engelli vatandaş;

“Eşimin bana bakması için verilen bu maaşı da geçtim en azından beni emekli edin dedim. Bunun yanı sıra yüzde 60’la 1600 gün ile Bağ-Kur’dan emekli olacağım halde emekli yapmadılar beni. 3 bin küsür prim günüm ve çalışamaz ibareli yüzde 98 raporum var, ancak her defasında red cevabı alıyorum. Ben en azından maaşa bağlanma istiyorum. 4 defa Bağ-Kur’a dilekçe yazdım, raporlarıma rağmen Bağ-Kur’un yönlendirdiği doktorlar yüzde 60 oranını dahi bulamadığını söylüyor. Yüzde 60’ı bulamayan doktor da yüzde 98’i veren doktor değil mi? Ömür boyu çalışamayacağım ben. 1800 lira gibi bir para alıyorum ancak bunun bir kısmı da ilaç vergisi gibi kalemlere gidiyor. Devletten toleranslı bir şey i

stemiyorum. Bakım maaşı ve emeklilik benim hakkım değil mi bu durumda.” ifadelerini kullandı. Mustafa Bölükbaş’ı hastaneye gideceği zamanlar komşuları ve ailesi yardım ederek birinci kattan aşağı indirip tekerlekli sandalye ile taşıyorlar. Eşi İnci Bölükbaş da her zaman onun yanında olmak zorunda ve bu sebeple günlük alışverişe dahi çıkamaz durumda.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu