AsayişGündem

Yüzyılın Üç Büyük Depreminden de Sağ Çıkan Altınışık Ailesi Ünye’de Misaifir!

Yüzyılın afeti olarak nitelendirilen, Türkiye’yi yasa boğan depremden sağ kurtulan Altınışık Ailesi o anları anlattı. 26 yaşındaki 7 aylık hamile olan Seda Altınışık, kayınvelidesi 45 yaşındaki Zeynep Altınışık ile birlikte Ünye’de misafir ediliyor. Daha önceki büyük depremler olan Elazığ ve Marmara depremini de gördüklerini belirten aile üyeleri hayatlarında yaşadıkları üçüncü büyük felaketten de sağ çıktıkları için şükrediyorlar.

 

Malatya Merkez de bulunan 5 katlı evlerinin 4. Katında oturan 5 kişilik Altınışık ailesi, deprem anının herkeste bir telaş, endişe ve korkuya sebep olduğu için hiçbir şeye bakamadıklarını, ancak canları sağ olduğunu için mutluluk duyduklarını söylediler.  Hamile kadın, “Bir şey hatırlamıyorum. Hafızamda her şey hayal meyal kaldı, ne yaşadığımızı bilmiyorum.” dedi.

 

Seda Altınışık: “Saniyeler Bitmek Bilmedi”

Genç kadın deprem anında hatırlayabildiği kadarıyla şu şekilde anlattı:

“Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi Furkan Apartmanında 5 katlı binanın 4. katında oturuyorduk. Saat 04.00 sıralarıydı ve uykudaydık. Sallanmaya başladığımızı hissederek 2 yaşımdaki kızıma sıkıca sarıldığımı hatırlıyorum. Sarsıntılar devam edince bütün aile evin ortasında toplandık. Elazığ depremini yaşayıp artçıları bildiğimiz için duracağını düşündük. Ancak deprem durmadı, devam etti. Bu bizi çok tedirgin etti. Korkmaya başladık. Hızlıca toplanmaya başladık. Montlarımızı, kızımın bebek çantasını alarak apar topar dışarıya çıktık. Bizi en çok tedirgin eden şeylerden bir tanesi de depremin bir türlü bitmeyip devam etmesiydi. Saniyeler o kadar uzun geliyor ki bitmek bilmiyordu. Ayağımızın altında zemin kayıyordu, bir şekilde evden çıkıverdik.

 

“Ünye Belediyesi Bize Çok Yardımcı Oldu”

Artçı depremlerin sürekli devam etmesinin ardından Ordu’daki akrabalarının yardımıyla depremin üçüncü günü Ünye’ye gelen, doğacak olan kız çocuğunu kucağına almak için gün sayarken ölümle burun buruna gelen Seda Altınışık,

“İlçeye geldikten hemen sonra Ünye Belediyesi bize çok yardımcı oldu. İhtiyacımız olup olmadığını sordular. Hamile olduğum için bebeğimin sağlıklı olup olmadığı öğrenmek için kontrole gitmek istediğimi söyledim. Belediye çalışanlarından Allah razı olsun, sabah kapıdan aldılar hastaneye götürdüler kontrollerimi yapıp tekrar kapıya kadar bıraktılar.”

 

Zeynep Altınışık: “Kıyameti Yaşadık”

Seda’nın kayınvalidesi, Zeynep Altınışık ise deprem anında yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı, “Kıyameti yaşadık” dedi.

“Bundan bir ay kadar önce yine sabah ezanıyla birlikte aynı şeyleri yaşamıştık. Elazığ’a olan yakınlığımızdan dolayı sürekli sallantı halindeydik. Biz Elazığ depremi sandık. Evin üçgen şeklinde yatıp gidip geldiğini gördük. Çocuklarım, eşim, gelinim, torunum hepimiz bir aradaydık.  Evden kaçalım gidelim diye bağırdığımı biliyorum. Çünkü 99 depremini de yaşadık. Eşimin görevi nedeniyle İstanbul’daydık. O zaman yaşadığımız deprem ise bu yaşadığımız bir kıyametti. Terasa çıkıp gökyüzünü görmek istedim. Gökyüzünü görünce çok şükür yerinde duruyor dedim. Bir buçuk kadar sürse de çok uzun dakikalardı bizim için. Herhalde öleceğiz dedim. Evimizin 50 – 60 metre uzağında her yer çökmüştü.

 

Enkazdan Sağ Çıktılar, Köye Gittiler, Yine Depreme Yakalandılar

6 Şubat günü birinci depremi yaşayan aile, yıkılan evlerinden sağ çıktıktan sonra yakın bir köye yerleşti ve burada da ikinci depreme yakalandılar. Zeynep Altınışık, “Dağların yürüdüğünü gördüm” diyerek o anları şöyle anlattı:

“Depremi atlattıktan sonra akrabalarımızın Konak Kasabasındaki köydeki müstakil ahşap evine gitmiştik. Orada artçılar olur diye beklerken orada daha büyük bir depremle karşılaştık. İnanılmaz bir durumdu. Bütün akrabalarımız o gecekonduya toplanmıştık. Kendimiz dışarı zor attık. Ağaçların eğilip yere secde ettiğini gördüm. Torunumu alıp kendimi bahçedeki incir ağacına bağladım. Yerin yarıldığını. Ayağımın altındaki yerin açıldığını, dağların yürüdüğünü gördük. O an sadece tekbir getirdiğimizi hatırlıyorum. Başka hiçbir şey hatırlamıyorum.”

Altınışık Ailesi, Ünye’de bir yakınlarının yanına yerleştirildi ve Ünye Belediyesi tarafından depremzedelere destek kapsamında ihtiyaçlarının karşılanması adına her türlü ilgi gösteriliyor.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu