GündemKöşe Yazıları

Zeytinyağı Mucizesi!

Bugünkü konumuz mutfağımızdan ve günlük beslenmemizden eksik etmememiz gereken mucize zeytinyağı! Salatalara, soslara, yemeklere, etlere hem lezzet hem de besin değeri olarak önemli katkı sağlar. Son 20 yılda yapılan çalışmalar, zeytinyağı tüketiminin kardiyovasküler kalp hastalıkları, obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve hipertansiyon riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermektedir. İçerdiği birçok kimyasal ve antioksidan özellikli fenolik bileşikler sayesinde fonksiyonel bir gıda olma potansiyeli de olan zeytinyağı konusunda, son yıllarda yapılan çalışmaların özellikle sızma ve ekstra sızma zeytinyağı gibi farklı türler ve bileşenlerinin faydalı, önleyici ve/veya tedavi edici etkileri konusunda yoğunlaştığı görülmektedir.

Akdeniz ülkeleri, kalp damar hastalıkları ve kanser bakımından diğer Avrupa ülkelerinden daha düşük ölüm oranlarına sahiptir. Akdeniz diyetinde diyet yağının temel kaynağını oluşturan zeytinyağının düzenli tüketiminin, insan sağlığı üzerine çeşitli yararlı etkileri olduğu düşünülmektedir. Zeytinyağı tüketimine atfedilen biyolojik özellikler içerdiği fenolik bileşenleriyle ilişkilidir.

Kalbe dosttur:
Zeytinyağının koroner damarlarda kan akışını arttırdığı, kan pıhtılaşmasını ve kan dolaşımını düzenlediği bundan dolayı da kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizini önleyici etkiye sahip olduğu literatürde yer almaktadır. Aynı zamanda kötü huylu kolesterol dediğimiz LDL’nin oksidasyonunu engeller ve LDL düzeylerini düşürerek kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde ve kan basıncını düzenlenmesinde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bir yemek kaşığı kadar margarin, tereyağı, mayonez ve süt yağının eşdeğer miktarda zeytinyağı ile değiştirilmesinin ise ölüm riskini yüzde 21 oranında düşürdüğü bulunmuştur.

Yağ yakımını destekler:
Yağ yakmak için yağ tüketmek kulağa garip gelse de zeytinyağının kilo verirken daha fazla yağ dokusundan kayıp sağladığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bilimsel bir gerçek. Zeytinyağı vücudumuzda dört metabolik yolu aktive ederek kilo veriminin kalitesini arttırır. Natürel sızma zeytinyağında bulunan biyoaktif bileşenler, mikrobiyotamızda yararlı bakteri çeşitliliğini arttırarak kilo almaya sebep olan bakterilerin azalmasını sağlıyor. İkinci olarak hızla parçalanan ve karaciğer tarafından hızlıca emilerek enerji için kullanılan MCT dediğimiz orta zincirli yağ asitlerinin harika bir kaynağı olması sebebiyle peptit YY gibi iştah düzenleyici hormonların daha fazla üretilmesini sağlayarak daha uzun süre tok kalmayı sağlar.

Bağırsak sağlığını korur:
Zeytinyağını düzenli olarak tüketmenin kronik kabızlığa iyi gelir. Aç karnına bir-iki yemek kaşığı zeytinyağıyla güne başlamak ince bağırsakta dışkının yumuşamasını sağlayarak geçişini kolaylaştırıyor. Ayrıca bağırsaklarda sağlığa yararlı bakterilerin artmasını sağlayarak mutlu bağırsak için birebir etkili olduğu görülmüştür. Zeytinyağının içindeki fenolik bileşikler oleik asitle bir araya geldiğinde kontrolsüz hücre çoğalmasını baskılayarak kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Oleik asit özellikle kalın bağırsak kanseri oluşumunda etkili olan safra asitlerinin üretimini azaltır ve mukoz dokunun bütünlüğünü sağlar.

Vücuttaki inflamasyonu azaltır:

Düzenli olarak zeytinyağı tüketmek vücuttaki inflamasyonu azaltarak kronik hastalıkların oluşumunu azaltır. İnflamasyonun yüksek olduğu romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıklarda düzenli olarak tüketmek fayda sağlar.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu