Gündem

Ziraat Odası Seçimlerinde Sandık “Osman Sarıkahraman” Dedi!

Ünye Ziraat Odası Başkanlığı Genel Kurulu 2023 yılı olağan genel kurulu delegelerin ve üretici temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Seçimli genel kurulda mevcut başkan Osman Sarıkahraman’ın karşısında rakip olarak Şenel Karakullukçu da listesini ortaya koydu. İki adayın yarıştığı genel kurulda delegelerin oy kullanımın ardından sonuçlar akşam saatlerinde sandıkların açılmasıyla belli oldu. Ünye Ziraat Odası Başkanlığı için sandıktan mevcut Başkan Sarıkahraman’ın ismi çıktı. Rakibi Karakullukçu 33 oy alırken, Başkan Sarıkahraman 57 delegenin oyunu aldı.

“İki liste olarak seçimlere gireceğiz. Kardeş kardeş seçimlere katılacağız.” Diyerek seçim sürecini başlatan mevcut başkan Osman Sarıkahraman, diğer aday Şenel Karakullukçu’yu da yanına davet ederek kongreye start verdi. Başkan Sarıkahraman, odanın faaliyet raporlarını sundu, gelir gider tablosunu açıkladı.

Gerçekleştirilen genel kurulu idare etmek üzere Divan Başkanlığını Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Soydan yaparken başkan yardımcılığı için Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, katip üyelikler için Ünye Teknikerler Dernek Başkanı Musa Kıranlı ve Cengiz Çalık onaylanarak görevlendirildi.

 

Halil Efendi Sosyal Tesislerinde yapılan seçimler, Partilerin ilçe başkanları, STK’lar, Dernek Başkanları, muhtarlar, üyeler ve delegelerin yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Sandığa gitmeden önce kürsüde konuşmalarına yer verilen mevcut başkan Osman Sarıkahraman ve Kadılar Köyü Muhtar Şenel Karakullukçu, seçilmeleri durumunda yapacaklarını sıraladı.

 

Sarıkahraman; ‘’ Başkaları Gibi Vaatlerle Değil, Gülen Yüzüm ile Yola Devam Edeceğim’’

Bütün olumsuzluklar ve engellemelere rağmen Ziraat Odasında yapılan ve yapılmaya devam eden projeler hakkında bilgi vererek, her ne olursa olsun yüreğimi ortaya koydum diyen Başkan Sarıkahraman salondakilere şu şekilde seslendi;

‘’4 yıl nasıl geçti anlamadık. O Kadar yoğun çalıştık ki tekrar bir seçim arefesine yaşıyoruz. Ünye’de böyle bir seçim atmosferi olmamıştı. Birazdan herkes oylarını kullanacak.  Eve gittiğinizde eşinizin yüzüne başınız dik bakın. Torununuz varsa iyi kucaklayın. Oyumu adam gibi kullandım diye. Bu işin vebali var. Bizler ilk günkü aşkla çalışacağız. Sizlere çok büyük vaatler de bulunuldu. Ben bu vaatlerde bulunamıyorum. Ancak ziraat Odası gülen yüzüm ile yüreğimi sizden eksik etmeme sözü veriyorum. Dün neysek bugün de aynıyız.

Emekli bir berber olarak aynı zamanda iyi bir çiftçi çocuğuyum. Yaptığım her işi özenle yapmaya çalışırım. 25 yıl muhtarlık yaptım bu 25 yıl süresi içinde yapılması çok zor işleri yaparak başardım. 10 yıl muhtarlar derneği başkanlığı yaptım.  Bu süreçte arkadaşlarımı ziyaret edip tek bir kare fotoğraf çektiremedim. Sadece arkadaşlarımı zor durumda bırakmamak için bunu yaptım. Berberde, ziraat odasında nasıl çalıştıysam orada da sabah saat 8 akşam 5 çalıştım. Eğer bugün Ünye’de ciddi bir Muhtarlar Derneği varsa bu kardeşiniz sayesinde olmuştur. Arkadaşlarımızın özlük haklarını aramak konusunda gitmediğim bir tane vilayet kapı bırakmadım.  Şuan ki ziraat Odamızın 2. katında bilgi işlem yapıyorduk.  Benim kanaatimce Muhtarlar Derneği Başkanı olarak en güzel işim, Yaşlı çiftçilerimizin o katı çıkıp işlem yapması en zor işti. Bilgi İşlem katını ve başkanlık odasını aşağıya indirdik. 200 metre alan içinde 12 personelimle birlikte beraber hizmet veriyoruz. Aslanlar gibi işimizin başındayız. Tarım marketi açtık. Ünye’de biz tarım marketini açtıktan sonra üreticimiz adına çok iyi işler yaptık. Ancak bu durum bazılarını rahatsız etti. Bizi şikayet etti. İlgili kanun gereği odaya bağlı çiftçilerimizin haklarını sonuna kadar savunmak zorundayım. Fındığın fiyatı 58-63 lira oldu. Gübre 15 bin lira oldu bunlar zamanında olması gereken şeyler diye savunmasını yapmayalım mı? Biz bunları söyleyince kötü çocuk oluyoruz.

 

‘’ Bizim Tek Hedefimiz, Ünye’ye Hizmet Etmek’’

Göreve geldiğinde bu yana Ziraat Odası olarak çiftçiler için faydalı işlerin peşinden koştuklarını ve bundan sonrada projelerini engellemek isteyenlere karşı her türlü mücadeleyi vererek, elimizden geleni yapacağız diyen Başkan Sarıkahraman;

‘’ Üreticilerimizle birlikte faydalı işler yapmak ve Ünye ziraat Odasına gelecek nesillere bir şeyler bırakabilmektir. Hangi projeyi söz verdiysek hepsini gerçekleştireceğiniz. Hurma Kurutma tesisimizin projesi DOKA’ dan geçmedi geçirilmedi.  Ancak ben bu Ziraat Odası imkanlarıyla her şeye rağmen yapacağım. Türkiye’deki hurma tesislerini gezdik gördük. Elimizdeki değerin farkında değiliz. Üreticimize de satın alma garantisi vereceğiz. Atalarımızın bütün ürünlerini devam ettireceğiz. Bütün doğal ürünlerimiz olacak.’’ İfadelerine yer verdi.

 

‘’Bu Bir Bayrak Yarışıdır’’

Başkanlık yarışına bayrağı devralmak için sandığa gidip, seçildikleri takdirde, kaldıkları yerden daha ileriye götürmek için çalışacaklarını söyleyen başkan adayı muhtar Şenel Karakullukçu, seçmenlerine şu şekilde seslendi;

‘’Ziraat Odası Başkan Adayı Kadılar Köyü Muhtarı Şenel Karakullukçu ; ‘’ Kurumlar tek başına bir kişi ile anlam ifade etmez. İçindeki insan kaynağı değer bulur. Odamızın bugüne gelmesinde emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Bu bir bayrak yarışıdır.. Görev bizlere verildiği takdirde, bizler bu bayrağı ilçe çiftçilerimizle ve delegelerimizle birlik ve beraberlik içinde aldığımız yerden daha ileriye götürme noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Odamızın bugüne gelmesinde geçmişten bu güne katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Görev bizlere verildiği takdirde çiftçilerimizle, üreticilerimizle, delegelerimizle bu bayrağı aldığımız yerden daha ileriye götüreceğimize inanıyoruz.

 

Ünye Ziraat Odası Meclis Asil Üyeleri listesi şu şekilde oluştu:

 • Osman Sarıkahraman
 • Sabri Ocak
 • Yüksel Beşli
 • Hakkı Görür
 • Adem Çifçi
 • Burhan Öztürk
 • Turgut Görgülü
 • İsa Adalı
 • Mazhar Gören
 • Mehmet Şensoy
 • Hüseyin Türkoğlu
 • İrfan Yabul
 • Seyit Bilal Özalp
 • Hasan Alp
 • Ömer Ocakdan
 • Ahmet Arslanteke
 • Mustafa Kılıç
 • Faruk Coşdan
 • Mehmet Kol
 • Cemalettin Özkaya
 • Uğur Pehlivan

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu