Gündem

Anadolu Ordulular Federasyonu, Başkentte Ordu’yu Yaşatıyor!

Ankara Anadolu Ordulular Federasyonu her hafta sonu düzenlediği pancar çorbası günlerini hemşehrilerin katkılarıyla sürdürüyor. Ordu’nun olmazsa olmazı olan pancar çorbası, turşu, mısır ekmeği gibi ürünleri bu gibi etkinliklerle tanıtma fırsatı da bulan federasyon, 21 Ocak Cumartesi günü düzenlenen programda çeşitli illerden gelen dernek yetkilileri ağırladı. Bu haftanın dikkat çeken konukları arasında Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Ankara Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Işık ve Alp Medya Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Alp de vardı.

Keçiören Bağlum’daki federasyon merkezinde bir araya gelen Ordulular, hem pancar çorbalarını içtiler hem de 2023 yılı hemşehri faaliyetlerini konuştular.

 

“Seçimden Önce Ordu Tanıtım Günleri Planlıyoruz”

Burada hemşehrilerine hitap eden Anadolu Ordulular Dernek Başkanı Mehmet Duman, “STK’lar, Dernekler, Federasyonlar tamamen gurbetteki hemşehrileri bir dayanışma be güçlendirmek için vardır.” Diyerek Ankara’da Orduluların pancar çorbasının her zaman kaynayacağını söyledi. Başkan Duman şöyle konuştu:

 

“Zaman zaman düzenlediğimiz hemşehri buluşmaları kapsamında bugün yine pancar çorbası etkinliğindeyiz. Tüm illerden arkadaşlarımızı bu gibi programlara davet ediyoruz. Her haftasonu burada Orduluların pancar çorbası kaynayacak.Ankara’da ne kadar Ordulu üniversite öğrencisi varsa kendilerine yönelik bir akşam yemeği programımız olacak. Gurbetteki öğrencilerimizin dertlerini sıkıntılarını ve taleplerini dinleyeceğiz. Yine bunun arkasından bir Çanakkale gezi programımız olacak.

Yine nasip olursa Ankara’da 2023 Ordu Tanıtım Günleri düzenlemeyi planlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da seçim tarihini 14 Mayıs olarak belirtmesiyle birlikte biz hemen seçimden 1 ay kadar önce tanıtım günlerimizi en güzel şekilde yapacağız. Tanıtım günlerimizde baş menümüz pancar çorbası, fırın fasülyesi, mısır çorbası, keşkek gibi kendi ürünlerimiz olacak. Hanım kardeşilerimize stand vereceğiz ve kazak ören, çorba yapan, sanat yapan kadınlarımız ürünlerini sergileyecekler. Bu anlamda bizlere desteğini esirgemeyen Ordulu İş İnsanımız Selahattin Dağcı Bey’e teşekkür ediyorum.

 

İş İnsanı Dağcı: “Birbirimize Sahip Çıkmalıyız”

İş İnsanı Selahattin Dağcı, burada yaptığı değerlendirmede, “Mesele birlik olabilmektir, memleketi sevebilmektir” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Biz gurbetteki vatandaşlarımız ve derneklerimiz için de elimizden geleni ortaya koyuyoruz. Birbirimize sahip çıktığımız sürece biz kendimiz olacağız. Hemşehriler olarak hastalığımızda sağlığımızda yan yana olmalıyız ki gurbet ellerde hiçbir hemşehrimiz yalnız kalmasın.”

 

Milletvekili Ceylan: “Hemşehriler Yaşadığı Şehre Aidiyet Duygusuyla Bağlanmalı”

Pancar Çorbası etkinliğinde söz alan Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceyhan ise Ankara’da yaşamanın önemine dikkat çekerek dernek faaliyetlerinin insanların yaşadığı şehre aidiyet duygusu kattığını söyledi. Ceyhan, federasyon Başkanı Mehmet Duman’a teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Mehmet Duman kardeşimiz son derece önemli işlere imza atıyor. Kısa süre içerisinde bu derece işler başarması ve Ordu’nun sesini Ankara’da duyurması adına güzelliklere imza attı. Ankara’da çok daha ses getireceğinize inanıyorum. Ankara’daki bütün Ordulu dernekleri bir çatı altında topladık ve aidiyet duygusunu ortaya koymuş olduk. Başkentte yaşamanın ayrıcalıklarını hemşehrilerimize nasıl anlatabiliriz düşüncesindeyiz. İnsanlar doğduğu yeri unutmayacak ama doyduğu yer de önemlidir. Memleketi unutmamak için bu gibi dernek ve federasyonlar kuruluyor. Bu sosyolojik olayı, birlik ve beraberliği devam ettirmek gerekiyor. Ankara’da yaşayan insanların Ankara’ya aidiyet duygusu son derece az. Sizler bu dernekler vasıtasıyla birlik beraberlik içinde olursanız, yaşadığınız şehre aitlik hissederseniz buraların gelişmesine de katkı sunabilirsiniz. Bu güzel şehre destek vermemiz gerekiyor. Pancar Çorbası etkinliğine bizleri de davet ettiği için Anadolu Ordulular Federasyonu Başkanı Mehmet Duman’a teşekkür ediyorum. Pancar Çorbası da harikaydı, bunu söylemeden geçemeyeceğim.”

 

Ankara Anadolu Ordulular Derneği Pancar Çorbası Günü etkinliği Ordu yereli ve gurbet üzerine istişarelerin yanı sıra Ordu türküleri de söylenerek devam etti.

Haber: Hamza ALP – Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu