GündemÜnyeYaşam

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Kadınlar Günü Mesajı

Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şube Başkanı Mustafa Kılıçarslan ve Üyelerinin de katıldığı basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladılar.

Derneğin üyeleri ile birlikte bir araya gelerek Kadınlar Gününün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulunan dernek başkanı Mustafa Kılıçarslan ve dernek üyelerinden Azize Girmeç, kadın hakları, kadının toplum hayatındaki yeri, yaşadığı zorluklar, özgürlükleri gibi konuları alarak, özel günün anlam ve önemine belirttiler.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Kılıçarslan’ın ilk sırada söz aldığı basın açıklamasında, bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınla Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasın da,
“Kadın deyince durup düşünmek gerekir. Toplumda üreten ve yaşatan tek insandır. Kadınlarımızın eli her zaman insanların üzerindedir ve olmaya da devam edecektir. Bizler Atatürkçü Düşünce Derneği olarak kadının statüsünü erkek ile kesinlikle eşit tutarak o anlayışı sürdürmek için elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz.”

“Mustafa Kemal Atatürk Dünya Lideridir”

Günümüzde kadınların erkelerle eşit haklara sahip olduğunu söylemenin mümkün olmadığını söyleyen başkan Kılıçarslan, “her gün mutlaka bir kadının ölümüne tanıklık ediyoruz” dedi.
Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına haklarını verirken, dünyada diğer ülkelerin hiç birinde kadına tanınmayan hakları veren dünya lideridir diyerek sözlerine şu şekilde devam etti;
“ Cumhuriyet döneminde seçme ve seçilme hakkını elde ederek insan olduğunu bilincine varmıştır. Bu günün özelliğine sadece 8 Mart ile sınırlandırarak değil, hayatımız boyunca kadınlı erkekli omuz omuza mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Kadınlarımız Atatürk sayesinde cumhuriyetin aydınlık yüzü olarak o sahnede yerlerini almışlardır. “

“İstanbul Sözleşmesinin İptali ile Kadınların Hakları Elinden Alınmıştır ”

1977 yılında Birleşmiş Milletlerin 8 Mart tarihini kadın hakları için “ Birleşmiş Milletler Günü” olarak ilan ettiğini açıklamalarında bir kez daha kadının toplumdaki yaşadığı zorlukları ve mücadeleleri anlatan kadınlar gününün önemi vurgulandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi Azize Girmeç’ in de söz sahibi olduğu basın açıklamasında kadınların Türkiye’de temel hakları konusunda erkeklerle eşit olmadığını söyleyerek “ kadınların yaşam haklarının tehdit altında olması ile beraber, hayatı olumsuz yönde etkileyen olaylarla da karşı karşıya kalıyor” dedi.

Azize Girmeç konuşmalarını şunları ekledi;

“Kadınların çalıştırılma koşullarının iyileştirilmesi için başlatılan grevdeler sonuçsuz kalmıştır. İstanbul Sözleşmesinin iptali kadınların yasal güvencelerinin kaybedilmesi gerçeği ile karşı karşıya kalmıştır. 1926’da Türk Medeni Kanunu ile kadınlar ailede, eğitimde, siyaset ve istihdam da birçok haklara kavuşmuştur. Emekçi ve mücadeleci kadınlar günümüz kutlu olsun.

Haber. Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu