GündemAlp TvTarımÜnyeYaşam

Başkan Güdek: “Yanlış Tarım Politikaları Uygulandı!”

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, vatandaşın da dert yandığı et fiyatlarının yüksek olmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Güdek, uygulanan yanlış tarım politikalarının üreticiyi ve üretimi bitirdiğini ve dolaysıyla hayvancılığı da olumsuz etkilediğini söyledi. Tarım politikalarının gözden geçirilip tekelleşmeyi sahaya yaymak gerektiğini belirten Güdek, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yanlış tarım politikaları, çiftçinin ve köylünün yeterince desteklenmemesi, aşırı maliyetler et fiyatının tavan yapmasının başlıca nedenleridir. Biz ne söylemiştik; ürettiğimizi tüketmeliyiz, aksi halde Türkiye’de tarım kötü sinyaller verir demiştik. Neticede kasap bir ailenin ferdi olarak uzun bir zamandır et mamullerinde böyle bir artış görmemiştik. Diğer gıdalarda birkaç aydır sakin seyreden fiyatlar, hayvancılıkla ilgili yanlış düzenlemeler neticesinde et ve et ürünlerinde fiyatların önünün alınamamasına sebep olmuştur. Şu anda tek çare et ürünlerindeki ithalatın talebi karşılayacak şekilde arttırılmasıdır.

Tabi ki bu artışın çeşitli sebepleri var. Köylerimizin boşalması, tarım arazilerin imara açılması, insanlarımızın para kazanma açısından kolaycılığa yönlendirilmesi gibi sebeplerdir. Bunun yanında maliyetlerde aşırı derecede artmıştır. Tabii et fiyatındaki artıştan vatandaşlarımızın memnun olmadığı gibi esnaflarımızın da memnuniyetsizliği vardır. Artışlar esnaf sermayesini de zorlamaya başlamıştır. Et ve et ürünü işleyen lokanta türü esnaflarımızda bundan bir hayli olumsuz yönde etkilenmektedir.

Şu anki tezgâhlarımızdaki et fiyatlarımız kemikli:200,00tl, Kemiksiz Kıyma:230,00TL, Kuşbaşı Et:240,00TL, pirzola türü etler de 270,00TL bandında gözüküyor. Daha da artmamasını temenni ediyoruz. Tabii bu fiyatların kurban aylarının da gelmesi münasebetiyle yukarı yönde artış olabileceği düşünülebilir. Bizim düşüncemiz şu anlık çözüm, ette yüklü bir ithalat neticesinde tarım politikalarını gözden geçirip tekelleşmeye giden et üretiminin tekrar sahaya yayılıp çiftçiye destek verilmesinden geçer diye düşünüyorum. Bir de biliyorsunuz asrın felaketi olan bir deprem ile karşı karşıyayız. Benim şahsi düşüncem bir defaya mahsus kurban paralarını deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza bağışlayıp hem oralara bir nebze olsun yardımda bulunuruz, hem de hayvan sayısının azalmamasına sebep oluruz diye düşünüyorum.”

 

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu