Gündem

Başkan Şimşek: “Dolmuşta İndi-Bindi’ye Ciddi Cezalar Var!”

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bekir Şimşek Alp Tv ekranlarında yayınlanan, Hamza Alp’in sunduğu İşin Aslı programına konuk oldu. Ünye’nin trafiği ve sorunlara ilişkin çözüm noktalarının konuşulduğu programda şoförler ve yayaların sorumlulukları da masaya konuldu. “Ünye’nin kendine has bir trafiği var” diyen Başkan Şimşek, özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin dolmuş güzergahlarına yönelik projelerinden bahsetti, dolmuşlarda indi bindi yapılmasının yasaklandığını dile getirdi.

 

Toplu Taşımada Kaç Araç Var?

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bekir Şimşek, programa ilçe genelindeki ulaşımı sağlayan araçlara yönelik istatistikler vererek başladı. İlçedeki taksi, dolmuş ve diğer araçların profesyonel bir çalışma halinde olduğunu aktaran Başkan Şimşek, açıklamalarında şu detaylara yer verdi:

“Trafik denilince ilk akla gelen yol, araç ve insandır. Bu üç kavramı bir araya getirip dengeyi sürdürebilmek önemli. Bizim Ünye’mizde 110 taksimiz ve 12 durağımız var. S plakalı 166 aracımız var. M plakalı köylere çalışan 450’ye yakın minibüs, 115 dolmuş ve 3 tane özel halk otobüsümüz var. Bu şekilde Ünye’de ulaşım koordinasyonumuzu sağlıyoruz.  Biz arkadaşlarımızla birlikte profesyonel olarak çalışıyoruz ama bizim de sorunlarımız var. Bunların çözümü için gayret ediyoruz.”

 

“Trafikte Saygı ve Sabır Lazım”

Başkan Şimşek, trafik unsurlarında herkesin birbirine saygılı olması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Trafikte o kadar bu işe yeni başlayan özel araçlar var ki kimi zaman aracı kullanan kişi geri geri çıkış yapamıyor. Gece farları açmadan, yağmur yağarken sileceği çalıştırmayan, öylesine ehliyet almış insanlarla karşılaşıyoruz trafikte. Hata yapıyorlar evet. Ancak biz bu durumda profesyonel şoförler olarak bu hataların üzerine gitmek değil, onlara yardımcı olmak tarafındayız. Trafiğin çok sıkıntılı olduğu zamanlarda ne lamba ne çalışan trafik polisi yeterli olamıyor. Bu durumda yoldaki yayalar ve dolmuş taksi esnafı birbirine saygılı olmalı. Trafikte sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız. Engelli vatandaşlarımıza dikkatli davranmamız lazım. Bunları yüzde yüz yerine getiremediğimizi de biliyoruz. Elbette ki hatalarımız oluyor.”

 

Durak Harici İndi Bindi Yasaklandı!

Büyükşehir’in Ünye trafiğine ilişkin yaptığı çalışmalar ise şu şekilde değerlendirildi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye’de çok güzel bir çalışma yaptı ve dolmuşlar için durak yerlerini belirledi. Şu anda dolmuşlarımız durak harici indirme bindirme yapamıyorlar. Yaptıkları takdirde çok ciddi cezalar alıyorlar. Bunların denetimini emniyet ve jandarma zaten mobese ile yapıyor. Arkadaşlarımız da dikkat etmeli ki herkes evine ekmek götürüyor sonuçta. Kazançlarını cezaya vermemeliler. Eskiden herkes indi bindi yapıyordu. Çınarsuyu’ndan sanayiye kadar 150 yerde durmak gerekiyordu. Ama şimdi o istikamette 30 durağımız var ve bu duraklar haricinde indi bindi yapmak yasak. Bu bizim için de yolcu için de iyi oldu. Yine bunun yanı sıra vatandaşlarımız dolmuş duraklarına park yapmasınlar. Çok ciddi cezalar alabilirler. Bunun takibi yapılıyor.”

 

“Ünye’nin Trafiği Türkiye’de Yok!”

Ünye’nin kendine has bir trafiği var. Bunu herkes kabul ediyor. Türkiye’deki hiçbir yerle eş değer düşünemeyiz Ünye trafiğini. Bizim vatandaşımız istediği yere park yapar istediği yerden U dönüşü yapar. Bunu ben bile yapıyorum zaman zaman. Doğru mu? Yanlış! Ama bizim altyapımız yok trafik anlamında. Ordu Büyükşehir Belediyesi trafiği rahatlatmak için toplantılar yapıyor ama buna vatandaşlarımızın da bilinçli olarak katkı sunması lazım.  Bizim esnafımız dükkanının önünü kendisinin kabul ediyor ve arabasını sabah dükkanın önüne getiriyor. Bu alışveriş yapacak olan vatandaşa bile engel oluyor aslında. Trafik sıkışıyor doğal olarak. Yapmayalım bu hataları da rahat rahat trafiği çalıştıralım.

 

“Büyükşehir Ünye Trafiği İle İlgileniyor”

“Şehir içindeki trafik sorununa ilişkin konuşan Başkan Bekir Şimşek, bu onunun da Büyükşehir uhdesinde olduğunu söyledi. Şimşek, bu meselenin maliyetli bir iş olduğunu aktararak “Bizim trafiğimizde kaza olmaması imkansız” şeklinde konuştu. Büyükşehir Ünye trafiği ile ilgileniyor. Zaman zaman bir çekinti hissedilse de Ordu bizimle ilgileniyor. Ünye ile ilgili çeşitli alternatifler ortaya koydular. Öte yandan bizim çok katlı otoparklara da dönmemiz lazım. Burada kazanç da var aslında, kenara atılmamalı otopark meselesi. Bizim şoför esnafımızın işi de zor. Mazot olmuş dünya parası. Öte yandan bir arıza oluşsa bütün parası da gidiyor cebinden.”

 

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bekir Şimşek, trafik kuralları, takip mesafesi, sollama, emniyet kemeri gibi konularda ciddi uyarı ve tavsiyelerde bulunurken program trafik üzerine değerlendirmelerle devam etti.

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu