GündemYaşam

Başkan Uygun: “Yardımlar İsrafa Dönüşmemeli!”

Ünye Elele Derneği Depremzedelerin Yanında

Ünye Elele Derneği Başkanı Fatih Uygun, deprem bölgesinin durumunu değerlendirdi, yardımların çokça gelmesinin organizasyon karışıklığına da sebebiyet verdiğini dile getirdi. “Devletin gücünü orada gördük” diyen Uygun, ilk günlerde karmaşa nedeniyle yaşanan koordine olamama eksikliğinin giderildiğine dikkat çekerek bölgeye yola çıkacak olanlara da uyarılarda bulundu. Yardımların artık israfa dönmeye başladığına da işaret eden Uygun, yardımları bir süre durdurmanın ve ihtiyaç halinde ortaya çıkmanın daha faydalı olacağını belirtti.
Ünye Elele Derneği olarak bölgede titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Fatih Uygun, bölgenin öncelikli ihtiyaçlarının ısınma ve mobil tuvaletler olduğunu dile getirirken “Orada paranın hükmü yok, para geçmiyor.” şeklinde konuştu. Uygun, “Asıl savaş şimdi başlıyor!” diyerek bundan sonraki süreci de yorumladı.

“Koordinasyon Olmadığında Yardımlar Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaşamıyor!”

Ünye’den yola çıkarak bölgeye destek için giden Ünye Elele Derneği, buradaki faaliyetleri de gözlemledi. Dernek Başkanı Fatih Uygun, yardım etme duygusuyla hareket eden insanların çok oluşunun faydadan çok zarara sebebiyet vereceği durumları gözlemlediklerini ifade etti. Uygun şöyle konuştu:
“Depremin ikinci günü bölgedeydik. 10 deprem bölgesi içinde en kötü olan yerin, küçük kıyamet dediğimiz yerin Hatay olduğunu gördük. Mahşer alanıydı orası. Hatay’da hizmetlerimizi yaptık ve Adıyaman bölgeye geçtik. Burada da durum çok kötü idi.
Yardımların geç ulaştığı belli evet! Ama sonrasında müthiş bir arama kurtarma çalışmaları başladı. Yağmalama olaylarına karşı asker ve polis desteği geldi. Devletin kontrolü gerçekten çok iyiydi ama kontrolü sağlayamadığımız şey yardımların koordinasyonu meselesi oldu. Van depremi ve daha öncekilerde yaşadığımız sorunu burada da yaşadık. Gıdanın koordinasyonu ve ihtiyaç analizleriyle ilgili organize olunamadığı için israfı çok aştık. Özellikle 3. Günden sonra yardım getirmeyin diye seslendik. İnsanımızın merhamet duygusu çok yerinde ve iyi ancak gelen yardımların düzensiz organizeden dolayı gerçek sahiplerine ulaşmakta güçlük çekildi. Bu duygu insanımıza belli bir noktadan sonra faydadan çok zarar veriyor. Uyarmamıza rağmen oraya gelip muhtaç durumdaki insanlara destek olmak istiyorlar ama koordinasyon olmadığında herkese eşit bir yardım ortaya konulamıyor. İşte o zaman fırsatçıların eline düşüyoruz. Geliyor 10 kişilik bir aile, hepsi de birer battaniye alıyor ve bunların hepsini depoluyor, depremin sonunda zengin oluyor adam! Gerçek ihtiyaç sahiplerine gidemiyor bu yardım.”

“İhtiyaçların Karşılanması ve Sürekli Takibi Önemli”

“Benim ricam, şuanda yardımları biraz durdurmakta fayda var. Bizler de gelen yardımları biraz biriktireceğiz. 10-15 gün bölgedeki yardım yoğunluğu düştüğünde ş yine bizlere kalacak. O bölgenin gıda ve diğer ihtiyaçları için büyük açıklar oluşacak. Bizler de o bölgeye giden yardımların tükenmesini bekleyeceğiz. İhtiyaç olduğunda ihtiyaçlar giderilene kadar orada olacağız. Hatay ve Kahramanmaraş’ta olacağız. Biz Ünye Elele Derneği olarak iki tır yardım malzemesi gönderdik bölgeye. Yine depremzedelerin acil ihtiyaçları olan mobil tuvaletleri Ünye Belediyesi ile entegre çalışarak hazırlıyoruz. Tabi Ünye Belediyesi bu mobil tuvaletleri bölgede uygun yerlere koyup takibini de yapacak. Bu gibi yardımların temizliği ve devamının sağlanması çok önemli. Bu bölgelerde bir yıllık ihtiyaç açığı olduğunu düşünüyoruz ve bu bir yıl boyunca bizler de Ünye Elele Derneği olarak bölgede olacağız. Bölgede güvenlik ve tedarik sorunu kalmayıncaya kadar o bölgedeyiz. Bundan sonrası daha güzel olacak.”

“Burada Para Geçmiyor!”

“İnsanlar orada canlı çıkarmak için değil, artık ölülerini tek parça almak için bekliyorlar. Bunun için dua ediyorlar. Oraya gelenin cebindeki paranın hiçbir hükmü yok. Para geçmiyor orada. Gitmek isteyen varsa tekrar söylüyorum ki Sivas’a geldiklerinde her şeylerini alsınlar ve öyle isinler aşağıya. Çünkü oradan sonra mazot, elektrik, su gibi ihtiyaçlar artacak. O bölgede bir şey yok. Ama bu da kısa sürer ve birkaç güne düzen sağlanmaya başlanır bu konuda.”

“Asıl Savaş Şimdi Başlıyor!”

Başkan Uygun, bundan sonraki süreci ile şöyle değerlendirdi:
Asıl savaş şimdi başlıyor. Oraların yeniden yapılanması, insanların kaybettikleri psikolojiye yeniden kavuşabilmesi gibi birçok problem var. Burada devletin önemli bakanlıklarına çok büyük görevler düşüyor. Ulaşım olsun, İletişim olsun, Aile Sosyal Politikalar olsun büyük yükümlülükler altında olacaklar. Bizi büyük bir savaş veriyor bundan sonrası için. Biz orada devletin ve milletin ne kadar güçlü ve kuvvetli olduğunu biliyoruz. Bizim milletimiz o kadar necip bir millet ki çok büyük bir fedakârlık ve çaba gösterdiler bölgede. Herkesten Allah razı olsun.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu