GündemÇaybaşıEğitim

“Çaybaşı Atatürk Ortaokulu’ndan Özel Öğrencilere Özel Proje”

2022 yılı Avrupa Birliği Erasmus+ Okul Eğitiminde Kısa Dönemli Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında Ulusal Ajansa sunulan 2 bin 126 proje teklifinden hibe desteği almaya hak kazanan 94 projeden biri de Ordu Çaybaşı Atatürk Ortaokulu’nun “Dijital Dünyaya Özel Bir Merhaba” adlı projesi oldu.  Proje, özel gereksinimli öğrenciler için hazırlanan özel bir proje olarak eğitimde dijital eşitliği öne çıkarıyor.

 

Okul öğretmenlerinden oluşan 4 kişilik proje ekibinde İngilizce Öğretmeni Hülya Söğüt, Görsel Sanatlar Öğretmeni  Esra Yıldırım, Özel Eğitim Öğretmenleri Fatih Yıldırım ve İsmail Kaya yer aldılar ve proje kapsamında yurt dışı programına gittiler.  Üç hareketlilikten oluşan projenin ilk hareketliliği olan “Öğretmenlerin Dijital Eğitim Kursu”  Hollanda’nın Amsterdam şehrinde 31 Ocak-03 Şubat tarihlerinde yapıldı. İkinci ve üçüncü hareketlilik ise öğrencileri kapsayacak ve eğitimde ülkeler arası dijital eşitliğe fayda sağlayacak.

 

Farklı Kültürlere Keşfe Çıkıldı

Kursiyer öğretmenler, Avrupa’daki dijital olanakları ve gelişen teknolojileri takip ederken, farklı kültürlerin Türk Kültürü ve eğitimine sunabileceği katkıları da araştırma fırsatı buldular.

Yaygınlaştırma kapsamında Amsterdam Başkonsolosu M. Burak Ersoy  ve Amsterdam Eğitim Ataşesi  Anıl Yılmaz ziyaret edilerek proje bilgilendirilmesi yapılıp Hollanda ve Hollanda eğitim sistemi hakkında sohbet edildi. Hollanda’da Türk Dili ve Türk Kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü ziyaret edilerek proje hakkında bilgi paylaşıldı. Kurum müdürü Adil Akaltun, Yunus Emre Enstitüsü ile ilgili detaylı bilgi vererek kurumun Amsterdam’daki faaliyetlerinden bahsetti. Eğitim dışında kültürel etkinlikler yapılarak Amsterdam’ın tarihi mekanları ve müzeleri gezildi.

 

Öğrenciler Kendi Akranları İle Dijital Eşitliği Sağlayacak

Projenin ikinci hareketliliği kapsamında öğretmenler 5 gün boyunca İspanya’nın Barselona şehrine kendi sınıf ve branş düzeylerinde eğitimde dijitalleşme konusunda kendini geliştirmiş bir okulda iş başı gözlem faaliyeti gerçekleştirecekler. Derslere girip gözlem yapacak öğretmenler farklı kültürden meslektaşları ile iş birliği yaparak gidilen ülkenin eğitim politikası hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Son hareketlilik ise Atatürk Ortaokulu’ndan özel gereksinimli 6 öğrenci ile ve onlara eşlik edecek 3 öğretmen Avusturya’nın Viyana şehrine  grup öğrenci hareketliliği ile öğrenciler 5 gün boyunca farklı kültürden akranları ile vakit geçirerek dijital donanımlı sınıflarda farklı öğrenme metotlarını görme fırsatı bulacaklardır. Proje bir yıllık bir proje olup hareketlilik dışı zamanlarda il ve ilçe genelinde yaygınlaştırma faaliyetlerine devam edilecek ve hareketliliklerde kazanılan yetkinlikler çevre okullarla paylaşılacak.

 

Dijital Dünya Eğitimde Fırsat Eşitliğine İmkan Sunacak

Çaybaşı Atatürk Ortaokulu tarafından hazırlanan ve hibe desteği almaya hak kazanan “Dijital Dünyaya Özel Bir Merhaba” projesinin amacı, “Avrupa’da gerçekleşecek hareketlilikler ile öğretmenlerin ve öğrencilerin dijital becerilerini arttırarak, deneyimlerini zenginleştirmeleri, farklı Avrupa ülkelerindeki uygulamaları yerinde görmeleri, Avrupa ülkelerinden meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaşabilmeleri, öğrencilerin akranları ile iş birliği içinde çalışarak Avrupa kültürünü edinmeleri ve Avrupa standartlarında yeni teknik, yöntem ve metot öğrenmeleridir. Özetle amaç dijitalleşmenin eğitim-öğretim alanındaki yarattığı fırsat eşitliğini hem dezavantajlı bölgelerde hem de dezavantajlı bireylerde eşit hale getirmektir.” şeklinde ifade edildi.

Haber: Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu