GündemAsayişÇaybaşı

9 Kişinin İşten Çıkarıldığı Çaybaşı Belediyesi’nde Grev Sürüyor!

 Çaybaşı Belediyesi ile uzlaşmaya varamayan ve işten çıkarılan personeller hak aramak niyetiyle çıktıkları grevi sürdürüyor. Belediye-İş Sendikasına bağlı personeller, ilçe belediyesi önünde eylem gerçekleştirdiler. Belediye-İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Kadir Altun, Çaybaşı Belediyesi ÇAYBEL A. Ş. ile uzlaşmaya varamadıklarını ifade ederek işçilerin 2 Şubat Perşembe günü greve gidip, iş bıraktığını söyledi.

 

Alp Medya Ajans da ilçeye giderek işçilerin eylemlerini yakından takip etti. Grevde, işten çıkarılan 9 kişiye, yine işten çıkarılacağı düşünülüne 13 kişi de eşlik ediyor. Eylem 20 kişilik personel ile devam ediyor.

 

İyi niyetli gayretlerine rağmen Çaybaşı Belediyesi ile uzlaşmaya varamadıklarını ve greve gitmek zorunda kaldıklarını belirten Belediye-İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Kadir Altun, “Bildiğiniz üzere Çaybaşı Belediyesi iştiraki ÇAYBEL A.Ş’de çalışan işçilerimizin toplu iş sözleşme görüşmelerinde işveren ile bir anlaşma sağlanamamış, işçilerimiz anayasanın ve yasaların vermiş olduğu hakkı kullanarak 02 Şubat 2023 günü bugün tüm iyi niyetli çabalarımıza greve çıkmak zorunda kalmıştır.” şeklinde konuştu.

Altun’un açıklamaları şu şekilde:

 

“Sorunu Masada Çözmek İstiyorduk!”

“Tek amacı insanca yaşamak için hak ettiği ücreti talep eden işçilerimiz adına bu süreci yürüten Belediye –İş Sendikamız, ülkemizde, Ordu İl ve ilçelerinde olduğu gibi dürüst, ilkeli, emeğin, emekcinin, evrensel değerleri ve yaşadığı toplumun değerlerini, haklarını bilen, yaptığı işi kırmadan dökmeden yapan, hiç kimsenin, hiç bir legal ve illagal kuruluşun güdümünde olmayan, doğruya doğru diyen, haksızlığı yapan kim olursa olsun karşı gelen, bu gücüde sadece Anayasamızın ve Yasalarımızın vermiş olduğu yetki ile yapan, toplu iş sözleşmelerini öncelikle masada bitirmeyi hedefleyen bir sendikadır.

 

“İşçiler Yasal Olmadığı Halde İşten Çıkarıldı”

Çaybaşı Belediyesi iştiraki ÇAYBEL A.Ş’ de çalışan işçilerimiz için de insanca çalışmak ve insanca yaşamak için enflasyon karşısında ezilmediğimiz bir ücret talep ettik. Ne yazık ki Sendikamızın tüm iyi niyetli çabalarına rağmen bir sonuç alamamıştır. İşveren işçilerimizin haklı taleplerini görmezden gelerek, aba altından sopa göstermeye devam etmiş,  maalesef haksız, keyfi, hukuka, ahlaka, hiç bir evrensel değerlere sığmayan 9 işçi arkadaşımızı haklarını savunduğu için iş akitlerini fesih etmiştir. Yaşadığımız bu güzel ülkemizin geldiği son nokta içler açısıdır. Hukukun ayaklar altına alındığı, kendi vatandaşını hor gören, ekonomik ve sosyal burhan hat safhaya ulaşmıştır.  Açlık sınırının 8 bin 864 TL ye ulaştığı bu günlerde, açlık sınırını bizlere reva görmeyen Çaybaşı Belediyesi yöneticileri, bir de 9 işçimizin bu kış gününde emeği ile ekmeği ile oynamıştır.

 

“Halkın Verdiği Yetkiyi İşçiye Baskı Olarak Kullanamazsınız”

“Biz emekçiler geçim derdindeyiz. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı en çok biz emeği ile geçinen insanların, işçinin, emeklinin, memurun, çiftçinin omuzlarında. Tek amacımız işimizi helali ile yapıp, emeğimizin karşılığı ile ailemizin hayatını idame ettiriyoruz. Helal rızık Alın terimizle çalışıyoruz. Bizim tek isteğimiz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bir kez daha Çaybaşı Belediyemizin sayın yöneticilerine sesleniyoruz.  İş akitleri fesih edilen işçilerimizin işe dönüşlerini bir an evvel yapınız. İnsanları ekmeği ile çocukları ile aileleri ile sınamayınız.  Bu süreci grev olmadan masada bitmesi için ısrarlı çağrıma kulak verin, insanların haklarını veriniz. Çaybaşı halkının ve dolayısı ile Kamunun vermiş olduğu yetkiyi işçilerin üzerinde bir baskı aracı, kudret göstereceğiniz bir araç olarak kullanmayınız. Gelin bu mağduriyeti el birliği ile çözelim.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu