Gündem

CHP Ünye: “Kadına Yönelik Eşitsizliğe Meydan Okuyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. 81 il ve 973 ilçede eş zamanlı yapılan açıklamada, Yapılan açıklamada, CHP’nin kadınlar üzerindeki eşitsizliğe ve şiddete yönelik mücadelesini her daim sürdüreceğine ve kadın katillerinin hak ettiği cezayı alması için takipte olunacağına işaret edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolu Başkanı Ayşe Atay tarafından, parti binasında yapılan açıklamada, özellikle deprem bölgesindeki kadınların durumu da ele alındı.

Atay, açıklamalarına kadın cinayetlerini konu alarak başladı, depremzede ailelere yönelik partisinin politikalarını da aktardı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Her Kadın Emekçidir, Eşitsizliğe Karşı Mücadele Edeceğiz”

“Dün Altınordu ilçemizde kız kardeşimiz Yeliz Gültaş boşanma aşamasında olduğu Muhammer Gültaş tarafından katledildi. Kız kardeşimiz hayattan koparıldı, 4 evladı da annesiz kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bu davanın takipçisi olacağız. Kız kardeşimize Allah’tan rahmet tüm sevenlerine de sabırlar diliyoruz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyor ve dünyanın bütün kadınlarıyla birlikte dayanışma içinde eşitsizliğe meydan okuyoruz!

Her kadın emekçidir. Hatırlayalım: takvimler 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde New York’ta 40 bin dokuma işçisi kadın eşit işe eşit ücret ve insanca çalışma koşulları talebiyle grev başlattı. İşverenin işçileri fabrikaya kilitlemesinin ardından çıkan yangında, 129 kız kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu ölümler bir son değil, başlangıç oldu. Kadınların haklı direnişi tarihe geçti…

Bu mücadele asla unutulmadı. 1910 yılında, 8 Mart tarihi, yangında yaşamını yitiren işçi kadınların anısına, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edildi.

 

“Hem Buruk Hem Umutlu Bir Gündeyiz”

Bu sene 8 Mart’ta içimizde hem bir burukluk hem de büyük bir umut var. Üzgünüz çünkü “sesimi duyan var mı?” diye seslenirken enkaz altında yaşamını kaybeden canların yüreğimizde acısı var. Umutluyuz çünkü beceriksiz ve liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilen ülkemizin kaderini değiştirecek olan örgütlü gücümüz ve kararlılığımız var. Gücümüze güç katan Millet İttifakımız var. Yol arkadaşı olmaktan onur duyduğumuz Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var.  Üzerinden bir ay geçen bu deprem hiç kuşkusuz ki herkesi, ama en çok da kadınları, çocukları, engellileri ve yaşlıları etkiledi. İktidarın eşitsizliği besleyen zihniyeti nedeniyle, bakım yükü afet bölgesinde de kadının sırtında. Derin bir acı yaşayan kadınlar, yüreğine taş basıp yemek yapmak, ailedeki çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak, çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi işleri de üstlendi. Halen barınma, tuvalet ve banyo sorunu çözülmemiş olan insanlar var. Bu koşulsuzluklar en çok da kadınları zorluyor.

 

“Yaraları Birlikte Saracağız”

“Depremin yaralarını birlikte saracağız. Yaşanan bu enkazın altında kalan iktidarı, tarihin tozlu raflarına kaldıracağız. Cumhuriyetimiz, 100. yılında yeniden kimsesizlerin kimsesi olacak.  Önümüzde bir seçim var. Millet İttifakı olarak, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, çağdaş ve demokratik Türkiye anlayışını bu topraklarda yeniden hâkim kılacağız.  Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir. Yaşamımız ya pamuk ipliğine bağlı ya da güvenli olacak.  Ya kadını eşya gibi gören zihniyete teslim olacağız ya da eşit yurttaş olarak insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağız. Ya emeğimiz gasp edilecek ya da emeğimizin karşılığını aldığımız güvenceli işlerde, güven içinde çalışacağız. Ya afetler karşısında çaresiz kalacağız ya da bilimin ışığında tedbirler alacağız. Ya çocuklarımızı geleceksizliğe mahkûm edeceğiz ya da çocuklarımıza aydınlık yarınlar inşa edeceğiz.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu