GündemTurizm

Cıngırt’ta Areolojik Kazılar Bu Yaz Yeniden Başlayacak!

AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak, Fatsa Cıngırt Kalesinde arkeolojik kazıların yeniden başlayacağını açıkladı.

Kurban Bayramı’nı Ordu’da geçiren Kaynak, Korgan, Gölköy ve Gürgentepe’de güreş şenliklerine katılmasının yanı sıra STK organizasyonlarına ve bazı davetlere katıldı.

Vatandaşlardan büyük ilgi gören Kaynak, her fırsatta Ordu’ya gelmeye devam edeceğini söyledi.

Aynı zamanda arkeolog olan Milletvekili Kaynak, sessiz sedasız Cıngırt Kalesi’ne giderek incelemelerde bulundu. Bölgeyle ilgili yetkililerden bilgi alan Kaynak: “Cıngırt, Fatsa’nın en önemli tarihi be turistik değerlerinden biri. Gizemli yapısıyla burada yapılacak arkeolojik kazılardan çok olumlu sonuçlar alınacak. Ayrıca Fatsa’nın derin tarihinde yaşananlara ışık tutacak nitelikte bir yerleşim yeri olduğunu düşünüyorum. Özellikle alanda bulunan dehlizin nereye kadar uzandığını tespit edilmesiyle birlikte Cıngırt Kalesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız dedi.

 

“Çevre Güvenliği Tamam”

Kalede yapılacak kazı çalışmalarıyla ilgili bir dizi görüşme yapan Milletvekili Kaynak: “Bakanlık kazı alanının güvenliğinin sağlanması için bölgede kamera ve ışıklandırma sistemleri ile elektrik hattının kurulmasını bekliyordu. Büyükşehir belediyesi çalışmalarını tamamladı. Tekrar başvuru yapılacak ve arkeolojik kazılar Prof. Dr. Ayşe Fatma Erol başkanlığında bu yaz yeniden başlayacak. Süreç tamamlandığında Cıngırt Kalesi, Ünye ve Kurul kaleleri ile cazibe merkezi haline gelecek. Ordu doğası ve denizi kadar tarih turizminde de iddialı olacak. Biz de bu süreci hızlandırmak için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu