GündemKültür- SanatYaşam

Depremzede 10 İlin Yemekleri Beğeniye Sunuldu

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonunda bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yöresel lezzetler tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçiliği koordinesinde etkinlik düzenlendi.

Binyılları aşan kültür, gelenek, toplumsal miras, hikaye ve derin bir tecrübenin eseri olan zengin Türk Mutfağı’nın lezzetleri, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçiliğince, bir otelde organize edilen gala yemeğinde davetlilerin beğenisine sunuldu.

Türk mutfağının dünyanın en zengin ve popüler mutfaklarından biri olduğunu söyleyen Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, “Mutfakların, ulusal kimlikleri, kültürleri ve gelenekleri yansıtan ayna olduğunu belirten Kıran, “Her lokma sadece besin ve lezzeti değil, aynı zamanda tarihi, aileyi, toplumu, kültürü, inancı ve benzeri unsurları barındırır. Mutfağımız yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin ve kültürlerin etkileşimiyle zenginleşmiştir. Türk mutfağının zenginliği sadece çeşitliliğinden ve lezzetinden değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerdeki öneminden kaynaklanmaktadır. Afetten etkilenen şehirlerimiz mutfaklarıyla ünlü. Bugünkü menümüzde Hatay ve depremden etkilenen diğer 10 ilden seçme yemekler yer alıyor. Bu, yalnızca kayıplarımızın hatırasına duyduğumuz saygıyı değil, aynı zamanda şehirlerimizi tüm sosyal, kültürel ve gastronomik yaşamlarıyla yeniden inşa etme kararlılığımızı da gösteriyor. O şehirler bundan sonra da eskisi gibi en sıcak misafirperverlikleri ile misafirlerini ağırlamaya devam edecek” dedi.

Programa Hırvatistan Genelkurmay Başkanı Robert Hranj, Milli Güvenlik Konseyi Direktörü Valentino Franjiç, Cumhurbaşkanı Dış politika Danışmanı Büyükelçi Neven Pelicariç, bazı bakanların yardımcıları, milletvekilleri ve Türk girişimciler katıldı.

Haber: Meltem ARSLAN

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu