GündemAlp TvEkonomiOrduÜnye

Elektrik Su Abone Yasası Değişti!

Karadeniz Teknikerler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ordu Teknikerler Derneği Başkanı Musa Kıranlı elektrik ve su aboneliğinde yeni yasa geldiğini müjdeledi.

Karadeniz Teknikerler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ordu Teknikerler Derneği Başkanı Musa Kıranlı, “Yasalar ve kanunlar vatandaşların yaşamlarının kolaylığı güvenliği rahatlığı içindir. Bu nedenle bölgemizde elektrik ve su aboneliklerinde zorluklar oluyordu. Pandemi sonrası kentlerden kırsala göç eden vatandaşlarımız köylerine ev yapıyorlar ancak ruhsat, hisseli tapular, imardan dolayı ruhsat alamayan vatandaşlar elektrik su abonesi yapamıyordu.  Bu çağda karanlıkta kalıyorlardı” dedi.

 

“Torba Yasasına Göre Abone Olabilecekler!”

Ünye’de 35 yıldır enerji üzerine hizmet veren Başkan Musa Kıranlı, “5 Temmuz’da TBMM’nin yeni Torba Yasası’nda 57 madde içeren yasada bizi en çok ilgilendiren elektrik su aboneliklerine gelen 31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırıldı.

5 Temmuz 2022 ye kadar ruhsat almış olup ruhsata uygun yapılmamış ya da başka bir eksiklik nedeniyle iskân yapı kullanım izni almamış yapılar mesken abone gurubuna dönüştürülecek.

3194 nolu İmar kanununda belirtilen 2004 yılı öncesi yapılmış olan yapılarda ruhsa şartı aranmaz ifadesi de 31 Aralık 2021 tarihinden önceki yapılarda ilgili belediyelerce fen ve sağlık kurallarına uygunluk tespiti yapılarak verilecek “elektrik abonesi olmasında sakınca yoktur” yazısı ile Yedaş çözüm ortağı proje ve abone hizmetleri yapan Yedaş kayıtlı abone proje ofislerine başvurarak Elektrik abone sorununa çözüm bulacaktır” diye ifade etti.

 

“Ruhsat Şartı Kalktı!”

Pandemi sürecindeki kırsaldaki yapılaşmalar ruhsatları olmayan binalar için önemli düzenleme ise elektrik ve su aboneliği verilebilmesi için yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılmış binalar için aranmayacak. Yani 31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırılıyor. Böylece adaletsizlik ortadan kalkmış olacak” diye söyledi.

Haber: Tuğçe KAYMAK

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu