Gündem

Genel Sekreter İnan’dan İtiraf Gibi Cevap: “Akraba İlişkileri İle İşe Başlamışlardı!”

Bir süredir Ordu kamuoyunda gündem olan, Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşmeliden kadroya geçecek personeli kura ile belirleme yöntemi tepkilere neden oldu. Kura çekimi yapıldı fakat “Adalet sağlandı mı?” sorusu henüz cevap bulabilmiş değil. Yıllarca belediye bünyesinde emek verenler memuriyet hakkı kazanamazken daha yeni işe alınanların çoğu çekilen kura ile memur olma hakkı edindiler.

Ordu Büyükşehir Belediyesi uhdesinde çalışan sözleşmeli personel noter huzurunda çekilen kura ile kadroya geçirildi. Yapılan kura sonrası birçok personel memuriyet hakkı elde ederken yine birçoğu da işinden olmuş oldu. İşçilerin çoğu kadroya geçebilmek adına istifa dilekçeleri yazmışlardı. Kura sonucunda aynı birimde aynı görevi yapan iki kişiden birinin memur olurken diğerinin kadro alamaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Belediyede var olduğu düşünülen iş barışı kavramı adeta bu tartışmalarla birlikte bitirilmiş oldu. Genel Sekreter Sait İnan’ın konuya ilişkin açıklamaları ise adeta itiraf olarak kabul edildi.

İddiaya göre Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ORBEL ve OSKİ’de çalışan çoğu mühendis olan personele belediye yetkilileri tarafından Belediye kadrosuna geçecekleri müjdesi verildi. Daire başkanları tarafından belirlenen listede adı bulunan personele ‘sözleşmeli statüsünden kadro verilmesi’ sözüyle kendi birimlerinden istifa etmeleri istendi.

 

Kadroya Geçebilmek Ümidiyle İstifa Ettiler

Kadroya geçme ümidiyle istifa dilekçelerini yazan personellere SGK tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşmeli personel olarak atandıkları mesajı geldi. Bunun üzerine memur statüsünde kadroya geçecek olan personellere de kadroya geçtiklerine dair müjde verildi. Akşam saatlerine gelindiğinde ise SGK’dan personellere gelen yeni mesajda sözleşmelerinin iptal edildiği bilgisi verildi.

Siyasal baskılar sebebiyle alındığı iddia edilen bu iptal kararının ardından sadece 1 gün sözleşmeli olarak çalışan işçiler kendilerine verilen hakkın geri alınmasına tepki gösterdi.

SGK tarafından sözleşmelerinin iptal edildiğini öğrenen işçiler, 18 Ocak gecesi Ordu Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanarak Belediye Başkanı Hilmi Güler ile görüşme talebinde bulundu. Uzun süren bekleyişin ardından Güler ile görüşemeyen işçileri, belediye yetkilileri konferans salonuna çağırarak burada açıklama yaptı.

 

Kayırma ve Torpil mi Yapıldı?

Verilmiş haklarının ellerinden alındığını söyleyen işçilerle Belediye Genel Sekreteri Sait İnan arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Torpil ve kayırmacılık yapılacağına dair endişelerinden bahseden işçiler Sait İnan’a “Bu iptal kararını hangi siyasal baskı ile aldınız” diye sordu.

Atamalarda aceleci davrandıklarını söyleyen İnan’ın “Artık bu işin dönüşü yok. En kötü kura çekeriz” demesi üzerinde işçiler duruma tepki gösterdi. Bir kadın işçinin İnan’a “Sizin kendi çocuğunuz böyle bir mağduriyet yaşasa üzülmez miydiniz?” demesi üzerine İnan, “Duygusal davranmanın anlamı yok” cevabını verdi. İşçilerin itirazlarının ardından toplantı hızlı bir şekilde bitirildi.

 

İnan: “Zaten Çoğu Referansla İşe Başlamışlardı!”

BirGün Gazetesi’ne konuşan Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sait İnan, süreci doğru yönetemediklerini ve kargaşanın bu sebepten kaynaklandığını söyledi. İnan’ın açıklamaları adeta belediyede akraba kayırmacılığı ile alım yapıldığına dair itiraf niteliğindeydi.

İnan, “Biz Meclis’ten bu karar hızlı çıkarsa hazırlıklı olalım diye bir çalışma yaptık. Kadroya geçirilmesi düşünülen personellere istifa dilekçesi yazdırdık ve bu isimlerin kadroya geçirileceğini SGK’ya bildirdik. Daha sonra bu uygulamaya itirazlar gelince SGK ile tekrar görüşerek bu işçilerin girişlerini iptal ettirdik. Bundan sonra kura çekmekten başka çare kalmadı.” dedi.

 

“Kura sisteminin adaletli olacağını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Genel Sekreter İnan, “Tabii burada da bir soru işareti var. Tecrübe ve yeterlilik konusunda personel seçiminde bir tutarsızlık oluşabilir ama en sağlıklı olanı kura gibi görünüyor. İşçiler torpil yapılacağını öne sürüyor ama kura noter huzurunda olacak. Bu personellerin birçoğu zaten referansla işe başlayan kişiler. İsterseniz bunların akraba ilişkilerini size tek tek çıkartabilirim” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu