GündemKöşe Yazıları

Gündem Felaket!

Türkiye’nin ve Dünya’nın gündemi maalesef yüzyılın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde ki deprem. Biz maalesef 99 yılında ki Kocaeli depreminden ders almamışız, ardından yaşanan depremleri saymıyorum bile. Kanunlar niye çıkar bizlerin daha rahat bir koşulda ve hür olarak kendine ve çevresine saygılı olarak yaşaması için çıkartılır. Bu anayasa en son 82 anayasası ve ardından çıkan ara anayasalar ile güçlendirildi. Bence Dünya hızla değişiyor bizdeki anayasada acilen güncellenmeli.

Burada yapılan yanlışı sadece bir kişiye yüklemek olmaz, bu müteahhide izin veren kim, altında imzası olan herkes sorgulanmalı ki bundan sonrakiler korkmalı, aynı akıbeti yaşamak istememeli. Bunun için halk olarak bizde kimseyi kanunları çiğnemeye teşvik etmemeli, yapanları da uyarmalı hataya sürüklememeli.

Bu afet bizlerin aklına başına getirmeli, herkes şapkasını önüne koyup nerede yanlış yapıyoruz, kimler yanlış yapıyor onu bilelim ve yanlıştan dönmesi için çaba sarf edelim. Bugünü kurtaralım derken geleceğimizi karartmayalım, kararttığımız sadece bizim hayatımız olsa yine iyi, ancak bizimle beraber daha kaç kişinin hayatını kararttığımızın farkında olamayız.

Bu afette şunu bir kez daha gördük ki ateş düştüğü yeri yakar diyoruz ama bu defa tüm Dünya’yı yaktığını gördük. Onun için hepimiz birbirimiz için seferber olduk, yardımda yarışa girdik. Herkes kendi bütçesi oranında yardıma koştu, oraya gitti, elinden gelenin en fazlasını vermek için çabaladı. Devletin bütün imkanları oraya gitti seferber oldu, yaralar sarılması için çalışmalara başladı, ilk etapta çadır kentler kuruldu ve ardından konteynır kentler kurulmaya başladı. Yakın zamanda ise kalıcı konutlar için yer tespiti yapılarak üç dört katlı binalar yapılmaya başlanacak.

Sonuç olarak illa bir musibet olması gerekmeden önce kendimize saygımız olsun, yaşamın eninde sonunda biteceğini bilerek yaşayalım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu