GündemÜnye

Kitap Okumak Keyifli Hale Geliyor

Ünye’de farklı bir konsept ile gençlerin de ilgisini çeken bir ortamda hazırlanan AVM Halk Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımlarıyla gerçekleşen açılış töreninin ardından hizmete başladı.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, il-ilçe protokolü, öğrenciler ve velilerin katılımı ile gerçekleşen programda okuma yazmanın önemine dikkat çekildi.

Eğitimin her alanına hizmet edecek son teknoloji donanımlarla, Ünye Üniport AVM teras katındaki halk kütüphanesi Ünye manzarası ile de iç açıyor.

 

Demircan: “Okuyun, Yazın Çizin, İHA-SİHA-TOGG Tasarlayın!”

Açılış öncesi öğrencilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ahmet Misbah Demircan, ülkeye faydalı bireyler olmak yolunun okumak, hayal etmek ve tasarlamaktan geçtiğine dikkat çekti.

 

Demircan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız eser ve hizmet siyasetine dikkat çekiyor. Hatırlarsanız bir dönem Türkiye’de deniliyordu ki bu kadar hastaneye ne gerek var. Sonra panda mı oldu ve dediler ki bu kadar hastahane iyi ki var. İnsanlar anladı ki hastaneler önemliymiş. Bunu ancak geleceği görebilen devlet adamları bilebilirmiş. Bir deprem felaketi yaşadık, yollar köprüler olmasaydı, havalimanları olmasaydı bu bölgelere yardımları gönderebilecek miydik? Demek ki yolsuz, üniversitelersiz, köprüler siz, havalimansız bu işler olmazmış, bunu gördük anladık. Arkadaşlar, Recep Tayyip Erdoğan olmasa bunlar olmaz, yürümez. O devletimizin başı. 14 Mayıs’a giderken bu hakkı da teslim etmek lazım. İnşallah iyi hizmetlerin de ardı arkası gelmeye devam etsin.

Okumak yazmak ve yazmak çizmek diye kavramlar vardır. Okumak düşünmek demektir. İnsan düşünür. Eğer düşündüklerini yazmaya başlarsa içselleştirmeye ve öğrenmeye başladı denir. Okumak ve yazmak ikisi birlikte tefekkürdür.

Ve yazmak çizmek vardır. Öğrendiniz, tasarlayacaksınız onu. Yemek tasarlayacaksınız, İHA tasarlayacaksınız, SİHA ve TOGG tasarlayacaksınız. Bu da tasavvurdur. Öğrendiklerinizi çizmeden şekillendiremezsiniz düşüncelerinizi.

İnsan önce hayal eder, tefekkür eder. Sonra yaza çizer tasarlar ve onları yapar.

Bakın Türkiye’de yollar köprüler hastaneler neler neler yapıldı. Ve bakın ki bütün bu tasarımlar her alanda eş zamanlı oluyor. Demek ki Türkiye 20 yıldır hayal etmiş. İşte bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi için kitaplara ihtiyaç var.

AVM’lerde sosyal alanlar var. Kütüphaneler de olması lazım. Hele de Ünyedeki gibi güzel manzarası varsa kesin olması lazım. Elbette yetmez, her yerde olması lazım. Bilgi çağında, hayal kurabilme çağında, tasarlama çağında kitaplara her zaman ihtiyaç vardır. Belki buradaki kütüphanede gençlerimiz hayal kuracak ve tasarlayacak. Ünye Üniport AVM kütüphanemiz hayırlı uğurlu olsun.”

Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı da kitap, okumak ve yazmak üzerine öğrencilere nasihat niteliğinde bilgiler aktardılar.

Program Ünye İlçe Müftüsü Hüseyin Okul tarafından okunan dualar ve protokolün kurdele kesimi ile devam etti.

 

Haber: Talip Kocakoç

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu