GündemSağlık

Kredi Kartı İle Ödeme Yapmak İstedi, Tedavi Olamadı!

Ünyeli iş insanı Murat Ocak, eşinin rahatsızlığı dolaysıyla VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne randevu aldı ve günübirlik operasyon için Ünye’den yola çıktı. Tedavi masrafı olarak 28 bin lira ödemeyi de kabul eden Ocak ailesi, bu ödemeyi kredi kartı ile ödemek istedi ancak deyimi yerindeyse kendi parasıyla rezil oldu.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının da bulunduğu hastası için çıkarılan 28 bin TL’lik ücreti ödemek için kredi kartını çıkaran Murat Ocak, “Ödemeyi nakit olarak yapın!” talebiyle karşılaştı ve ne yapacağını şaşırdı. Sağlık için bu parayı bulmanın zor olmadığını ancak nakit hâlinde taşımanın da akla uymadığını dile getiren Ocak, bunun üzerine “Burada tedavi olmazsınız, doktorumuz eşinizi tedavi etmekten imtina ediyor” cevabı ile karşılaştı.

Hastane yönetiminden de bu tepkiyi alan Murat Ocak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Samsun’da mitinge geldiği aynı gün sosyal medya üzerinden canlı yayın açtı ve Erdoğan’a seslendi: “Ben vatandaşım, tedavi olmak hakkım ve bedelini ödemek boynumun borcu!”

 

Ocak, sosyal medya hesabından hastane önünde derdini anlatarak, paranın neden nakit olarak istendiğine anlam veremediğini ve acaba sorularını sorarak “28 bin liranın bankadan 40-45 gün sonra döneceği için değer kaybından mı korkuyorlar, KDV ödemekten mi kaçıyorlar, bana fatura kesmeyecekler mi?” şeklindeki düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.

“Ülke battı mı, ekonomi bitti mi?” diye soran Ocak, 28 bin liranın kaptı kaçtı şeklinde kendisinden faturasız vergisiz yoldan alınmaya çalışıldığını söyledi. 2023 Türkiye’sine yakışmayan bir durumla karşılaştığını belirten hasta yakını, üzüntüsünü dile getirerek başka hastanelerin yolunu tuttu.

 

“Size Bu Hastanede Tedavi Yok, Hastanızı Alın Gidin!”

Ocak’ın 4 Mayıs günü VM Medical Park Samsun Hastanesi önünde sesini duyurabilmek adına yaptığı canlı yayındaki ifadeleri şu şekilde yansıdı:

“4 Mayıs Perşembe günü, VM Medical Park Samsun Hastanesi sabah 05.00’te yola çıktık ve Ünye’den Samsun’a geldik. Hastahanede çok değişik olaylar oluyor kıymetli arkadaşlar. Bir hafta öncesinde aldığımız randevu için geldik. Günü birlik bir operasyon geçirmesi gerekiyordu eşim. Tamamlayıcı sağlık sigortamızın da olmasına rağmen 28 bin tl gibi bir rakam çıkardılar önümüze. Ona da tamam dedik ama bu bedelin elden nakit olarak ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. 28 bin tl bugün piyasada tedavülde olan en büyük banknotla dahi ödemeye kalksanız yani hiçbir cebe sığmaz. Kendilerine de söyledim ve kredi kartı ile ödeme yapmak istedim. Kredi kartı ile ödeme kabul etmiyorlar. Bu kredi kartı ile ödeme kabul etmemek eski Türkiye’de kalmadı mı? O zaman çok hızlı bir enflasyon ve bankaları yüksek komisyon ücretleri vardı. Peki şimdi ne var da hastane bu ödemeyi karttan kabul etmiyor? Bunun yanı sıra hastamın tedavisini yapmaktan da imtina ediyorlar. Burada görüştüğüm Müdür yardımcısı Resul Yüksel Bey efendi ile uzun uzadıya konuştum ve derdimi anlatmaya çalıştım. 28 bin TL parayı buyurun kredi kartıyla alın dedim. Ama ben burada hastanenin yapmış olduğu bu uygulamayı protesto etmeyi arzu ederken müdür yardımcısı dedi ki “Doç. Dr. Pervin Karlı Hanımefendi sizin hastanızı tedavi etmekten imtina ediyor.” Yani hastanızı alın ve gidin, burada artık tedavi olamazsınız demek istedi. Bunu söyleyen kişi hastanenin müdür yardımcısı Resul Demir.”

 

“2023 Türkiye’sinde Bu Durumu Kınıyorum”

“Korkularının ne olduğunu düşündüm. 28 Bin lira paranın bankadan dönüşü yaklaşık 40-45 gün sonra oluyor. Önümüzde de seçim var. Bu ülkenin 45 günde batacağını mı düşünüyorsunuz ya! Yazıktır, ayıptır! Bu memleketten yıllarca para kazandınız. Evet ülkemizde bir ekonomik kriz var, bir sıkıntı var ancak bu memleket ne badireler atlattı ki bunu mu atlatamayacak. Bu olayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’a gelişiyle aynı güne denk gelmesi ayrı bir üzücü olay oldu.

Sn. Cumhurbaşkanım; Bizler sizlere inandık ve güvendik. Ondan da ziyadesi ben vatandaşım. Ben sağlık sektöründe tedavi olmak en doğal hakkım. Bunun bedeli var ise bunu ödemek de benim boynumun borcu. Ancak Medical Park gibi kurumsal bir hastanenin “Ben bu parayı kredi kartıyla almayı kabul etmiyorum. Hastanızı tedavi etmiyorum” gibi söylemlerini anlayamıyorum. Dedim ki siz bu parayı elden almakla bana fatura kesmeyecek misiniz? KDV ödememek için mi, parayı 40 gün sonra bankadan alacaksınız ve değer kaybeder diye mi bunu yapıyorsunuz? Bu sorularımın hiç birine cevap bulamadım. Hastane benim hastamın tedavisinden vazgeçtiğimi söylediler. Gerekirse ben bu paranın tamamını nakit de veririm, ben bu olayı anlamak için üzerine duruyorum dememe rağmen “Size bu hastanede tedavi yok” cümlesini duydum. Bunu 2023 Türkiye’sinde esefle kınıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım. Benim adım Murat Ocak. Bu anlattıklarım harfiyen doğrudur. Şu anda hastanenin önündeyim. Üzüntülüyüm, sinirliyim, gerginim. Kıymetli dostlar. Anlatacak cümleler bulamıyorum. Hastamı aldım ve tedavi için başka bir arayış içerisine giriyorum. Herkese selamlar olsun.”7

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu