GündemÜnye

“Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Kitap Okuyor”

Ünye’de eğitim veren Mehmet Refik Güven Fen Lisesi, düzenlediği kitap okuma farkındalık etkinliği ile okumanın sadece dört duvar arasında olmadığını bir kere daha ispatladı. 1000 kişiyi kapsayan öğrenci ve öğretmenler okul bahçesinde, spor salonunda hatta yemekhanede kitap okudu, hayata farklı pencerelerden bakmayı başaran öğrenciler hazırladıkları kareografi ile de büyük alkış topladı.

Ünye Mehmet Refik Güven Anadolu Lisesi’nde farklı bir heyecan vardı. Kitap okuma alışkanlığı ve farkındalık temelinde hazırlanan etkinliğe bine yakın öğrenci katılım sağlarken okul bahçesinde renkli görüntüler oluştu. Spor salonundan yemekhaneye, konferans salonundan okul koridorlarına kadar her yerde kitap okuyan öğrenci ile karşılaşmak mümkündü.

“Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Kitap Okuyor” adıyla düzenlenen etkinlikte öğrenciler kitap sayesinde yeni dünyalar keşfe çıktıklarını söylerken öğretmenler ise buna vesile olmanın kendileri için gurur verici bir sorumluluk olduğuna işaret ettiler. Okul Kütüphanesinde gönüllü olarak çalışan görevliler ise hayatın dizilerden değil, kitaplardan keşfedilmesinin önemine vurgu yaptılar. Okul Müdürü Mustafa Bilgin, kitapların yeni yaşam becerilerine imkan sunduğunu ve bu tür farkındalık etkinliklerinin devam edeceğini söyledi.

 

“Toplumda Kendimizi İfade Edebiliyoruz”

Etkinliğe katılan ve okul bahçesinde kitap okuyan 9. sınıf öğrencilerinden Semih Dumanoğlu, “Bu etkinlik sayesinde toplum önünde kendimizi ifade edebilme özgüvenimiz artıyor. Okulumuzun öğretmenleri ve kütüphanemizin bilgi zenginliği sayesinde okuduğumuzu anlıyoruz ve tartışarak farklı dünyaları da keşfe çıkmış oluyoruz.” İfadeleriyle kitabın toplumsal faydasına işaret etti.

 

 

“Yeni Dünyaları Keşfe Çıkıyoruz”

Özellikle tarih kitaplarına ilgi duyan öğrencilerden Yasin Tokoğlu, okulun okuma etkinlikleri sayesinde yeni dünyaları keşfe çıktıklarını söyleyerek düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Türk tarihine karşı ilgim var. Okulumuzun kütüphanesi her açıdan ihtiyaçlarımızı karşılayacak nitelikte. Sadece ödevlerimiz anlamında değil, teneffüs ve yemek molalarında dahi kütüphaneye gelerek yeni dünyaları keşfe çıkıyoruz. Bugün tüm okulumuz öğretmen ve öğrencileriyle birlikte güzel bir etkinliğe imza attık.”

 

“Kitaplar İnsanın Kendisini Bulmasını Sağlıyor”

2022 Altın Melek Ödüllerinde yılın en iyi genç yazarı ödülüne layık görülen Umut Karaman ise kitabın insanın kendi keşfetme imkanı sağladığına dikkat çekti. Yazar ve basketbolcu kişiliği ile de tanınan okul öğrencisi, bu kıymetli etkinliğe dair şöyle konuştu:

Her yazarın olduğu gibi kendi kitabımı yazarken de kendimi buldum satırların içinde. Kitaplar sayesinde hayatı ve insanları daha iyi tanıma fırsatı bulduk. Okulumuzun düzenlediği etkinlik benim için çok anlamlıydı. Hem yazıyor hem okuyor olmak beni başka başka yolculuklara iletti.

 

“Kitap ve Okumak Özgürlüktür”

Okulun yine 9. Sınıf öğrencilerinden ve kantinde kitap okuyan Belgin Menteşoğlu, kitapların önemine ilişkin yaptığı değerlendirmede kitabın özgürlük olduğuna, okumaya sınır çizilemediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

Kitaplar insanı bilgisizlikten kurtaran en önemli araçlardır. İnsan için en önemlisi okumaktır ve kitap adeta pusula görevi görmektedir. Okumak zorla yapılacak bir etkinlik değildir. İstediğin zaman ve yerde, istediğin yaşta kitap okuyabilirsin. Hayattaki en iyi yol göstericin kitaptır. Biz de okulumuzun projesi ile kitap okumayı bir yer ile sınırlandırmadık. Bir kütüphane bir hapishane kapatır sözünde olduğu gibi okumak aslında özgürlüktür.

 

“Kitaplar Öğrencilerimizin En İyi Yol Arkadaşı”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Saadet Yazıcı ise, öğrencilerin gelecek planlamalarında da kitapların önemli bir rolü olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

Öğretmenler olarak çocukları yetiştirmek geliştirmek bizim en önemli görevlerimizden biri. Bunu yaparken onlara kitap okuma alışkanlığını da aşılamak bizim sorumluluğumuz. Çocuklar kitaplarla yol arkadaşları olduklarında, kitabın dünyasına girdiklerinde gidemedikleri yerlere kitaplarla gidecekler, geleceklerini ve hayallerini çok daha iyi kavrayacaklar. Biz bu düsturla haftanın belirli saatlerini okumaya ayırıyoruz. Öğrencilerimizin bambaşka bir pencereden hayata bakmasına imkan sağlanıyor bu etkinliklerle. Biliyoruz ki gerçek gelişim okuyarak oluşur.

 

Kitap Gönüllüsü Nilay Suna: “Gönüllülük Sorumluluktur”

“Gönüllü olarak 7 yıldır buradayım. Kitap gönüllüğü bir hayat felsefesidir ve seçim değil sorumluluktur. Velilerimizi bu gönüllülük sorumluluğu ile okullarımıza davet ediyorum. Bizler bugün kitabın her yerde okunabileceğini gördük. Okulumuzda 1064 öğrencimiz var. Yaklaşık 1000 öğrencimizle birlikte kitap okuyarak çok güzel bir teşvik ve farkındalık da sağlamış olduk.”

 

Kitap Gönüllüsü Asiye Cerrahoğlu: “Hayatı Dizilerle Değil, Kitaplarla Keşfe Çıkın”

Asiye Cerrahoğlu ise gönüllü olarak kütüphanede görev yapan bir kitap sevdalısı. Cerrahoğlu, hayatı dizilerden değil de kitaplardan keşfedilmesine dikkat çekti:

“Okulumuz idareci ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Bizler gönüllü olarak buradayız. Diğer aile ve velilere de okulda öğrencilerle, kitaplarla zaman geçirmelerini öneriyorum. Çocuklarımız bugünkü etkinlikle kitap okumanın önemini bir kere daha gösterdiler ve kendilerini de alkışladılar.”

 

 

Okul Müdürü Bilgin: “Kitap Okumak 1-0 Önde Yürümektir”

Okul Müdürü Mustafa Bilgin, okumanın hayata karşı daha güçlü bir duruş sergilemek anlamına geldiğini ifade ederek kitapların aslında bir galibiyet olduğunu ifade etti. Müdür Bilgin açıklamasında;

“Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığını geliştirmeyi hedefleyen bir farkındalık etkinliği düzenledik. Çağın gelişmesiyle beraber 21. Yy yaşam becerileri de gelişmiştir. Artık eleştirel düşünebilen, sorunlara çözüm getirebilen merak duygusu gelişmiş olan öğrenciler hayata 1-0 önde başlıyorlar. Bunun yolu da kitaptan geçiyor. Yaptığımız etkinlikler de bu galibiyete örnek olacak bir çalışmadır.” İfadelerine yer verdi.

Haber: Talip KOCAKOÇ – Furkan Kağan KESKİN

 

 

 

 

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu