MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TOKGÖZ’DEN SU KABAĞI SANAT ATÖLYESİ’NE ZİYARET
Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, ilçede sanatsal faaliyetlerle öne çıkan su kabağı sanat atölyesini ziyaret etti. Tokgöz, sanat atölyesi işletme sahibi Talip Aydın’dan sanatsal çalışmalar hakkında bir süre sohbet ederek bilgiler aldı.
Ziyarete ilişkin olarak bir değerlendirme yapan sanatçı Talip Aydın, ziyarete ilişkin şu detayları paylaştı:
“Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Su Kabağı Müze Atölyeyi ziyarette bulundular. Kendilerine müze atölyenin bahçesindeki 150 yıllık eski evden sökülen ve bahçe düzenlemesinde kullanılan tarihi Ünye taşlarından yapılmış çamaşır yıkama taşı, banyo taşı, eski baca taşları, dibek, eski menteşeli ve el yapımı kilitli tahta kapılar gösterildi. Atölye içinde atalarımızdan kalma en eski tarihi 1850 yıllara ait tarihî eşyalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra kendi bahçemde yetiştirdiğim ham su kabakları ve kurutulmuş kabaklardan yapılan masa üstü süsleme, abajur, avize su kabağı lambalar ayrıca geri dönüşüm olarak değerlendirdiğim tasarımı ve işçiliği bana ait olan ceviz kabukları ve boş fındıklardan yaptığım uğur böceği, kamplumbağa magnetler ile Ünye menşei kurutulmuş çiçekler, ölmüş böceklerden kolyeler, mini el değirmenleri, ip sarılı fındık sepetleri tanıtımı yapıldı. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özgür Tokgöz ziyaretten çok memnun kaldığını ve Ünye Su Kabağı Müze Atölyenin Ünye için çok önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Kendisine ziyaretleri için çok teşekkür ederim. Ünye Su Kabağı Müze Atölye ziyareti ücretsiz ve halka açıktır.”