GündemEğitim

Mühendislik Fakültesi Ünye’nin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanan Ordu Üniversitesi’ne Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinin kurulum kararı Ünye için heyecan yarattı. Karara göre fakültelerin nereye kurulacağı henüz netlik kazanmasa da Ünye’nin zaten temeli atılmış bir üniversite yerleşkesi olması yönü Ünye ilçesine çevirdi. Ünyeliler fakültelerin kendilerine verilmesi halinde ilçe olarak Ünye Üniversitesi kampüsünü kurmaya hazır oldukları görüşünde. Zaten 2 yıl öncesinde Ünye’ye tahsis edilen ODÜ yerleşkesi hali hazırda beklerken, fakülte kararı “Ünye Üniversitesi’ne adım adım gidiliyor” yorumlarını akla getirdi.

 

Öte yandan Ünye Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÜNKED) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının 5 yılı aşkın süredir Ünye’ye mühendislik fakültesi kurulumu için mücadele ettikleri biliniyor. ÜNKED Başkanı Reşit Erol, Alp Medya Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Alp ile bir araya gelerek “Ünye Üniversitesi” üzerine istişarelerde bulundu. Erol, Ünye’de demirleri çürümeye yüz tutmuş bir fakülte inşaatının var olduğunu söyleyerek mühendislik fakültesinin verilmesi halinde Ünye olarak kampüsün hazırlanması için gereken gayretin gösterileceğini söyledi.  Gerek siyasetçilerin, gerekse sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların Ünye’ye Üniversite kurulması konusunda sorumluluk sahibi olmasını arzu eden Reşit Erol, Ünye’de 160 dönümlük bir üniversite arazisinin bir yerleşkeyi hak ettiğini söyledi.

Yeni seçilen milletvekilleri ile de “Ünye Üniversitesi” üzerine bir istişare toplantısı talep ettiklerini söyleyen Ünye Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, Mühendislik Fakültesinin Ünye’ye verilmesi konusunda ciddi bir umut taşıdığını dile getirdi.

 

Gazeteci Hamza Alp ile Alp Medya Ajans’ta bir araya gelen Erol, zaten fakültenin Ünye’ye verilmesi halinde bu sürecin bir iki yılı bulacağını ve bu arada Ünyelilerin üniversite kampüsü kurma anlamında elinden geleni yapacağını ifade etti. Erol şöyle konuştu:

 

ÜNKED Başkanı: “Ünye Üniversite İçin Hazır”

“Biz ÜNKED olarak zaten beş yıldır, Ordu’da olmayan bir fakültenin Ünye’ye kazandırılması konusunda ciddi bir emek ortaya koyduk. Ancak ODÜ YÖK’ten bu konuda bir izin çıkartamamıştı. Şimdi gelinen noktada YÖK’ten Mühendislik Fakültesi onayı çıktı. Şimdi bu fakültenin nereye yapılacağı meselesi gündeme geldi. Biz Ünye olarak Mühendislik Fakültesi’ne talibiz. Bununla ilgili zaten geçmiş dönemlerde başvurularımız oldu. Bize olur verilsin, Ünye üzerine düşen görevi yapar, kısa sürede üniversite kampüsünü kurar. Biz her türlü binaları birimleri, alt ve üst yapıyı Ünye olarak kurarız. Yeter ki yıllardır beklediğimiz üniversite ilçemize geldin. Zaten bizim temeli atılmış bir fakülte alanımız yok mu? Demirleri çürümeye yüz tuttu bekliyor. Yine bizim 160 dönüm kadar bir üniversite arazimiz bekliyor yıllardır. Ünye üniversite için hazır diyorum.”

 

“Umutluyuz, Ünye’nin Üniversitesi Olacak”

ÜNKED Başkanı Reşit Erol, bundan sonraki yol haritasının Mühendislik Fakültesinin Ünye’ye verilmesi ve sonrası adına yapılacak çalışmalar için birliktelik sağlamak olduğunu sözlerine ekledi. Her platformda bu konuyu gündeme getireceğini belirten Erol, siyasetçilerle de görüşeceğine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ordu’nun yeni milletvekilleri ile toplantılar talep edip Ünye’nin üniversite hayalinin geçmişini ve şimdiki halini ortaya koymak istiyoruz. Eğer ki fakülteler Ünye’ye verilirse ilerleyen süreçte bizim de bir ilçe üniversitemiz olur. Birimleri tek tek kuralım ki Ünye’nin de bu ülke geleceği adına sözü olsun, nitelikli bireyler yetiştirsin. Siyasetçilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, vatandaşlarımızla bu konuyu istişare edip Ünye’ye üniversite konusunda umutlu olduğumuzu söyleyeceğiz. Biz yer konusunu çözdük, bundan sonrasını da çözeriz.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu