GündemYaşam

Ordu Deprem Bölgesindeki İhtiyaçlar İçin Seferberlik Başlattı

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye ve Adana’da depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar hızla sürdürülüyor.

Deprem bölgesinde, bir yandan arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, diğer yandan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor.

Deprem bölgesinde devam eden çalışmalara destek olmak ve depremzedelerin başta kuru gıda olmak üzere acil ihtiyaçlarının karşılanması için Koordinasyon Toplantısı yapıldı.

Eski Valilik binasında, AFAD’dan Sorumlu Vali Yardımcısı Bayram Gale başkanlığında yapılan Koordinasyon Toplantısına, Vali Yardımcısı Turgay Ergin, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, bazı kamu kurumlarının müdürleri, Ordu, Fatsa ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Başkan ve yöneticileri, 19 ilçemizin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Ziraat Odaları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralanan vatandaşlarımızda da acil şifalar dileyen Vali Yardımcısı Bayram Gale, depremin olumsuz etkilerinin en kısa sürede giderilmesi için yoğun bir çaba sarf edildiğini ifade etti.

“Deprem Bölgesine, 488 İş Makinesi ve Araç, 1.882 Personel ile 140 Tır ve Kamyon Dolusu Yardım Malzemesi Gönderildi”

Ordu’nun, depremin ilk dakikalarından itibaren iyi bir refleks göstererek, organize bir şekilde deprem bölgesine yardımlarda bulunduğuna dikkat çeken Bayram Gale, bu güne kadar deprem bölgesine 488 iş makinesi ve araç, 1.882 personel ve 140 tır ve kamyon dolusu yardım malzemesi gönderildiğini söyledi.

Deprem bölgesine yapılan yardımların organizasyonunda canla başla çalışan Ordu Büyükşehir Belediyesine, İlçe Kaymakamlıklarına, İlçe Belediyelerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasi partilere, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına, iş insanlarına, yardımsever vatandaşlarımıza teşekkür eden Bayram Gale, yardımların sürekli olması gerektiğini vurguladı.

“Şu Anda 2.232 Depremzede Vatandaşımız Ordu’da Misafir Ediliyor”

Deprem bölgesinden kendi istekleriyle ayrılıp başka illere giden depremzedelerden 2.232 kişinin Ordu’ya gelerek, otellere, kamu misafirhanelerine ve kendi imkanlarıyla buldukları evlere yerleştiğini belirten Bayram Gale, ilimize gelen depremzede vatandaşlarımızın AFAD İl Müdürlüğüne kayıtlarının yapılması gerektiğini kaydetti.

“Deprem Bölgesinde Kuru Gıda İhtiyacı Var”

Deprem bölgesinde en çok ihtiyaç duyulan malzemelerin başında kuru gıda olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Bayram Gale, “Adıyaman’da Koordinatör olarak görev yapan Valimiz Sayın Tuncay Sonel ile sürekli irtibat halindeyiz. Sayın Valimiz bize, deprem bölgesinde en çok kuru gıdaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bu gün itibariyle deprem bölgesi için kuru gıda teminine çalışacağız. Tüm Ordulu yardımsever hemşerilerimizle birlikte deprem bölgesindeki depremzede vatandaşlarımızın kuru gıda ihtiyacını karşılamak için seferber olacağız. Toplayacağımız kuru gıdaları Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde ve gerekirse iç kesimdeki ilçelerimizde temin edeceğimiz depolarda muhafaza edeceğiz. Deprem bölgesinden talep geldiğinde bu depolardaki kuru gıdaları tırlara yükleyerek, deprem bölgesine göndereceğiz. Bunun için gerekli hazırlıklarımızı yaptık” dedi.

Toplantıya katılanlar, deprem bölgesine yapılacak yardımlar ve ilimize gelecek afetzedelerle ilgili yapılacak çalışmalar konusunda görüş, öneri ve düşüncelerini dile getirdiler.

Ordu Valiliğinin kuru gıda yardımına destek vermek isteyen yardımsever Ordulular, kuru gıdayı kendileri temin ederek Ordu Valiliğinin Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde temin ettiği depolara teslim edebilecekleri gibi arzu eden yardımseverler, Ordu Valiliği bünyesinde faaliyet gösteren Ordu Kamu Hizmetlerini ve Sosyal Hayatı Destekleme Derneği’nin Vakıfbank Ordu Şubesindeki IBAN TR13 0001 5001 5800 7285 9921 36 nolu hesabına nakdi bağışta bulunarak, kuru gıda alınmasına katkıda bulunabilecek.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu