GündemSağlık

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi’nden Depremzede Hastaya Başarılı Taş Operasyonu

Özel Ünye Çakırtepe hastanesinin üroloji uzmanları , birlikte girerek yaptıkları kapalı yöntemle 2.5 cm’lik büyük taş operasyonu ile, depremzede hastayı sağlığına kavuşturdular.

 

Üroloji uzmanları Operatör doktor Yusuf BAYKAL ve Operatör doktor Emrah ÖZSOY, yaptıkları başarılı operasyon ile ilgili bilgi verdiler:

‘’Bu hastamız vesilesiyle hatırlatmak isteriz ki, idrar yolu taş hastalıkları hastalarda ağrı, enfeksiyon, böbrek yetmezliği gibi birçok sıkıntıya yol açabilir. Günümüzde böbrek taşlarının, endoskopik veya laparoskopik olarak kapalı yöntemlerle tedavisi mümkündür. Daha önceden taş düşürmüş veya taş nedeniyle ameliyat edilmiş hastalar ve ailesinde taş hastalığı olan insanlar yılda bir kez üroloji doktoruna muayene ve kontrol olmalıdır. Hekiminizin takibinde olarak gerekli öneri ve tedavilerinizin yapılması yukarıda bahsettiğimiz yaşam kalitesini düşürecek  bir çok durumdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Biz de hastamızda kapalı yöntem olan endoskopik laparoskopi ile tedavi başarısını yakaladık.

Bilindiği gibi Bölgemizde idrar yolu taş hastalığı çok sık görülmektedir. İdrar yollarındaki taşlar, böbrekte, üreter dedigimiz idrar kanalında ve mesanede olabilir.

Taşın boyutuna ve yerine göre farklı tedaviler planlanmaktadır.

Bu hastamızda da böbrek ve mesane arasındaki idrar kanalı olan üreterin üst kısmında yaklaşık 2.5 cm lik büyük bir taş mevcuttu.

Genelde ureter taşlarında idrar yolu kullanılarak yapilan endoskopik taş operasyonlari tercih edilir.

Fakat bu hastamızda taş boyutu çok büyük olduğu için endoskopik yöntemi tercih etmedik. Bu boyutlardaki taşlarda yapilacak olan endoskopik yöntemlerde hastalarda ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi, taşın böbreğe kaçması ve tek ameliyatta taşın kırılmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastamızda üreterolitotomi dediğimiz, taşın bulunduğu idrar kanalının kesilerek taşın alınması işlemini uygun gördük.

Önceden bu ameliyat açık olarak yapılıyordu. Fakat açık ameliyatta yaklaşık 10 cm lik yara yeri olur bu durumda hastaya ağrı ve kozmetik sıkıntılar oluşturabilir.

Biz hastamızın taşını karın bolgesinden küçük 3 adet delik açarak laparoskopik yöntemle gerçekleştirdik.

Bu sayede hastamız kısa sürede iyilesti ve ameliyattan 2 gün sonra taburcu oldu. Ayrıca kozmetik olarak da güzel bir sonuç elde ettik.’’

Dediler. Özel ünye Çakırtepe hastanesi baştabibi uzm. Dr. Ali Coşkun da :

‘’ Başarılı üroloji uzmanlarımız dr Emrah Özsoy ve Dr. Yusuf Baykal kardeşlerimizi tebrik ediyorum.

Sadece hastanemiz için değil, bölgemiz için de çok önemli katkı yapıyorlar, yenilikleri hastalarımızın şifa bulması için kullanıyorlar, değerli depremzede hastamıza da hem ulusça birlikte yaşadığımız afet nedeniyle , hem de ameliyatla şifa bulmuş olması nedeniyle geçmiş olsun diyoruz. ‘’

Dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu