GündemÜnye

Tarihin Seyrini Değiştiren Gemi Ünye’deydi

Türk Donanmasının gururu Çanakkale Zaferi’nde aktif görev yapan Nusret Mayın Gemisi hafta sonu Ünye Limanına demir attı. Gemi, saat 10:00-18:00 saatleri arasında Ünye Limanında meraklıları ve tarihe göz atmak isteyen Ünyeli misafirlerini kabul etti.

Çanakkale’de 1915’te Kurtuluş Savaşı’nda döşediği mayınlarla tarihin seyrini değiştiren TCG Nusret mayın gemisi, Ünye’de adeta tarihi yeniden yaşattı. Mürettebatı ile birlikte Ünye Limanı’na yanaşan müze geminin mürettebatı, ziyaretçilere geminin tarihi hakkında bilgiler aktardılar. 1913 yılında Almanya’dan Osmanlı donanmasına teslim edilen ve 2011 yılında gölcük tersanesinde birebir aynısı inşa edilen gemiyi gezen Ünyeliler müzeye çevrilen gemiyi merakla incelediler. Misafirler, Ünye’ye demirleyen gemi ile fotoğraf makinelerine poz vermeyi ihmal etmediler.

Vatandaşlar gemi ile ilgilenirken Nusret Mayın Müze Gemisi Komutanları Ünye ilçe Kaymakamı Ayhan Işık ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’yı ziyaret ederek geminin yol haritası ve Ünye programı üzerine bilgiler aktardılar.

Haber: Talip KOCAKOÇ

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu