Gündem

Türk-Japon Dostluğuna Ordu Büyükşehir Sabotesi!

Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, “Aldatıldık ey Ünye! Aldatılan kişiler olarak biz buradayız ama aldatanlar sonunda yolcudurlar.” ifadelerini kullandığı açıklamasında Ordu Büyükşehir Belediyesini hedef aldı.

Kapıcıoğlu, 14 Eylül 2022 tarihinde temel atmayı planladıkları Türk-Japon Kültür Merkezi Temel atma ve Ertuğrul Şehitlerini Anma töreni konusunda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini ve törenden vazgeçtiğini söyledi. “Bu bir uluslararası skandaldır” diyen Kapıcıoğlu, OBB Bakanı şeklinde yorumladığı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i protesto ettiklerini söyleyerek bu olayın apaçık Ünye’ye karşı bir sabote olduğunu vurguladı.

Ünye Canik Gazeteciler Derneği’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, “Uluslararası skandalın ortasındayız” dediği açıklamasında şöyle konuştu:

 

“Üzüntümüz Yok! OBB’nin Gerçek Yüzünü Ortaya Çıkardık!”

“Ünye kültürü için OBB den taleplerimiz vardı. Bunun için Ünye’nin akil heyetiyle defalarca OBB Bakanınının kapısını çaldık. Her seferinde plan tekliflerimiz onaylandı. Örnek olarak Türk-Japon Kültür merkezisi konusu kesin olarak karara bağlandı. Bu süreç neredeyse 4 yılımızı aldı. Her görüşmede yüzümüze gülündü. En son bir yıl önce bu konunun kamuya durulması görevi bana verildi. Basın toplantısı ile Ünyegillere projeleri duyurarak görevimi yerine getirdim. Makaleler yazdım. Tüm kesimlerden olumlu görüş ve yazılar geldi. Hiçbir STK veya kişiden olumsuz mesaj gelmedi. Hatta çok kesimden destek geldi. Buna rağmen hiçbir icraat yapılmadı. Bu sürede avara kasnak gibi dolandırıldık. Sonunda aldatıldığımız ortaya çıktı. Toplum nezdinde yalancı durumuna düşürüldük. Hatta uluslararası platformda da yalancı olarak bellendik. Çünkü Japon büyükelçisi Ekselansları Suzuki Kazuhiro Türk – Japon kültür merkezinin temelini 14 Eylül 2022 tarihi olan Ertuğrul Şehitleri anma törenine davet etmiştik. Programı bildirdik. Ne yazık ki OBB sonradan vazgeçti. Bu sonuç için bir üzüntümüz yoktur. Aksine OBB’nin gerçek yüzünü Ünyegillere gösterdiğimiz için memnunuz. Bilinmelidir ki aldatılan kişiler olarak biz buradayız ama aldatanlar sonunda yolcudurlar.”

 

“OBB Bakanı(!)na Saygı Duymuyoruz!”

Kapıcıoğlu, Ordu Büyüşehir Belediyesi’nin Ünye’ye karşı tutarsız bir tavır içinde olduğunu söyledi:

“OBB Bakanı bu skandalda Ünyegiller’i, Ünye kültürünü ve Ünye yararına gönül vermiş bilim adamlarını aldatmıştır. Bundan sebep Ünye’ye karşı bu tutarsız, yetersiz ve yeteneksiz davranış gösteren OBB bakanı ve takımına artık saygı duymuyoruz. Saygı duyulmayan kişileri memleketimizde görmek bile istemiyoruz. Elbette ihanet boyutundaki bu skandalın bir diyeti vardır. Konu uluslararası diplomatik bir skandal olması nedeniyle halkımızı bilgilendirmekten öte içişleri ve dışişleri bakanlığına, Cumhurbaşkanlığı makamına arzedilecektir. Çünkü skandala konu olan Ertuğrul Şehitleri ve Türk Japon Kültür Merkezi temel atma törenlerine halkımız ile birlikte davet ettiğimiz misafirlere karşı onur kırıcı bir hadiseyi yaşıyoruz. Törenimize Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği adına ve mülki amir Vali’nin adına davet ettiğimiz, tören programını sunduğumuz halde OBB bakanlığı törenimizi sabote etmiştir. OBB Bakanlığınca aldatıldık ey Ünye!”

Basın açıklaması sonrası, temel atma törenini iptal edildiği ancak ulusal ve uluslararası davetlilerin olmadığı küçük çaplı da olsa bir şehitleri anma töreninin yapılacağı bildirildi.

Haber: Talip Kocakoç

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu