GündemÜnye

Ünye İl Olmaya Çok Yakın! – Çalışmalar Sürüyor

2021 yılında TÜİK’in “İl olmaya aday ilçeler” listesinde yer alan ve ilk günkü heyecanla bu konuda çalışmalarını sürdüren Ünye, belli bir ivme kazandı. MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli’nin “Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100 il 1000 ilçe” söylemiyle daha da ateşlenen “Ünye il olsun kampanyası” yerelden genele Ünyeli Sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğinde yoluna devam ediyor.

Ünyeli Sanayici ve İş Adamları Derneği ve İstanbul’daki Ünyeli STK’ların katılımıyla Ünye’nin il olma konusunun konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde organize edilen toplantıda il olmanın şartları, Ünye’nin ve bölgenin talepleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi isimlerin görüşleri masaya yatırıldı, konu basın mensuplarıyla da istişare edildi.

Türkiye’nin il olacak 19 ilçesinin de değerlendirildiği toplantıda Ünye’nin artıları ve eksileri katılımcıların gözünden analiz edilerek bundan sonraki yol haritası çizildi.

 

İş İnsanı Fahri Ateş: “İl Olmayı Hak Ediyoruz”

Toplantıda söz alan İş İnsanı, Tekstil sektörünün öne çıkan isimlerinden Fahri Ateş, “Biz büyükşehir olmayı hak etmemiştik ama Ünye’nin il olmasını hak ediyoruz.” Diyerek düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Bizler her ne kadar dışarıda olsak da gurbette kalsak da kendi toprağımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Ünye’nin il olma konusu öteden beriye her zaman dillendiriliyordu. Bugün geldiğimiz noktada il olmaya çok yakınız. Hep demişimdir ki Ünye il olmayı hak ediyor, hakkını verelim. Buradaki toplantımızın amacı da bu hedefte bir ateş yakma gayesidir. İlçemizdeki ve gurbetteki sivil toplum kuruluşlarımız olarak Ünye’mizin her zaman yanındayız.”

 

Şenol Ateş: “Ben Bu Meseleye Gönülden İnanıyorum”

İstanbul’da tekstil sektöründe faaliyetlerini sürdüren Şenol Ateş ise değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:
“İl konusunda tüm organizasyonlarda İstanbul’daki Ünyeliler olarak yanınızda olacağız. İl olacağımıza inanıyorum. Biz zaten her gittiğimiz yerde Ünyeliyiz diyoruz. Bu vesile ile ilçemizi tanımayan yok denecek kadar az. Ünye’nin bir plaka kimliğine sahip olması hepimizi memnun eder. Sancakbeyliği döneminden bugüne bizler zaten Ünye’mizi hep il olarak gördük bildik. Her ne kadar nüfusumuzda Ordu yazsa da biz Ünyeli olarak çalışmalarımızı sürdürdük. Bundan sonraki süreçte siyasilerimize de büyük iş düşüyor. Bizler STK’lar olarak yanınızda olacağız.”

 

Sarıkahraman: “İstatistik ve Söylemler Yaramızı Kaşıdı”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Ünye’nin il olma meselesi geçmişten bugüne gelen bir yaradır”diyerek TÜİK verileri ve sonrasındaki 100 il 1000 ilçe söylemlerinin bu yarayı kaşıdığına dikkat çekti. Sarıkahraman şöyle konuştu:

“2021 yılında başlayan il olma ateşi yerelden büyüyerek ulusala kadar ulaştı. TÜİK verilerine dayanarak bizler yola çıktık. İl olmaya aday ilçeler arasında Ünye’nin adının da geçmesi bizim yaramızı kaşıdı. Biz bundan sonra da il olmak adına ne gerekiyorsa yapacağız. Bundan sonra iş siyasilere düşüyor bir bakıma. Seneye Ünye İli bayramlaşma programında görüşme üzere diyorum.”

 

Tosun: “Bu Ünye İlçesine Son Gelişiniz Olsun, Artık İl Oluyoruz”

DEVA Partisi Ünye İlçe kurucu başkanı İrfan Tosun, ise sivil toplum kuruluşları temsilcilerine seslenerek “Bu ziyaret Ünye ilçesine son gelişiniz olsun, sizi artık il olarak ağırlayacağız” şeklinde değerlendirmede bulunarak şöyle konuştu:

“İnşallah Ünye ilçesine bu son gelişiniz olacaktır. Bundan sonra sizleri Ünye ilinde ağırlamak gayretinde olacağız. Ünye’nin il olması adına elimizden gerekeni yapacağız. Ben şahsen ve sivil toplum kuruluşları temsili adına bunun için üzerime ne düşüyorsa yapacağım. Ünye ili hayırlı olsun.”

 

Ak Parti / Başkan Alparslan: “Devletin Çalışmaları Var, Takipçisiyiz”

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hasan Fahri Alparslan, il meselesinin aslında bağıra çağıra seslendirilecek bir konu olduğunu ancak şu süreçte devletin planlamalarını sakin bir tavırla takip etmenin önemli olduğuna dikkat çekti. Her Ünyelinin il olmak adına kendini ortaya koyacağına işaret eden Alparslan, devletin il konusunda önemli çalışmalarının olduğunu bildiklerini ve süreci Ak Parti olarak yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.

 

MHP / Hacıimamoğlu: “MHP Tüm Kadrolarıyla Bu İşi Destekliyor”

MHP Ünye İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu da, MHP olarak bu düşüncenin ardında olduklarını, her daim Ünye için hareket edeceklerini ifade etti. Hacıimamoğlu, partisinin üst kademelerinden de ciddi bir destek aldıklarını ve zaman zaman il konusunda Ankara ile dirsek temasında olduklarını kaydederek Ünye ilin hayırlı olması temennilerini dile getirdi.

 

Yankuncu: “Şartları Karşılıyoruz, İl Kazanımı Bizim Hakkımız”

Ünyeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÜNSİYAD) Başkanı Kemal Yankuncu,

“Hayatımızı İstanbul’da sürdürüyoruz. Ancak bu topraklardan kopma şansımız olmadığını her daim görüyoruz. Ünyeliler gerçekten bu topraklardan gittikleri zaman gittikleri metropollerde insan olarak hiçbir zaman bozulmamışlardır. Bütün Ünyeliler hep birlikte oralarda sizlere yakışır bir şekilde temsil gösteriyorlar.  Elbette il olmak istiyoruz Ünyeliler olarak. Ünyesiz Ordu, Ordusuz Ünye olmaz diyorduk biz evet. Biz şimdi Ordu’dan ayrılmıyoruz. İl olma konusu idari bir karar. Aklımın erdiğinde araştırdım okudum ve Ünye il olma konusunda gerçekten şartları karşılıyor. İnsani olarak, coğrafi olarak yine birlik beraberlik içindeyiz bizler. Hak ettiğimiz bu kazanımı almak bizlerden önce temsil konumunda bulunan büyüklerimize düşer. Bizler de STKlar olarak bu meselenin yanında oluruz. Bu düşüncenin  ete kemiğe bürünmesi için bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” Diyerek il olma meselesinin haklı yönlerini ortaya koydu.

 

Başkan Tavlı: “Siyaset Çözüm Merkezidir”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, siyaset merkezinin çözüm merkezi olduğunu söyleyerek kendilerinin de il olmaya destek vereceklerini söyledi. Başkan Tavlı,

“İl olma konusu artık pişmek üzere ve biz de Ünye olarak bölge olarak il olmaya uygun gösterilen bir konumdayız. Bununla ilgili çalışmaların büyük bir mesafe aldığını görüyoruz. Hep birlikte büyük fotoğraf çemberinde yol almalıyız. Siyaset toplumdan gelen talepleri çözmekle uğraşır. Siyaset merkezi çözüm merkezidir. Ben inanıyorum ki aynı heyecanın devam ettiği bu beklentinin siyasi idare tarafından da destekleneceğini düşünüyorum. Baktığımızda TÜİK olsun, diğer çalışmalar olsun bizim taleplerimizi onaylıyor. İnşallah doğru bir şekilde sonuca ulaşırız. Beklentilerimiz doğrultusunda nice bayramlar temennilerimi iletiyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Program, iş insanları, stklar, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerin hep birlikte günü ölümsüzleştirdiği fotoğraf karesi ile son buldu.

 

Haber: Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu