GündemAlp TvEkonomiİlçeler

Yağal: “Bazı Şeylerin Değerini Sonradan Anlıyoruz, Sigorta da Öyle!”

Ünye’de faaliyetlerini yürüten Yuvam Sigorta Acentesi işletme Sahibi Mithat Yağal, Alp Tv’de katıldığı programda, özellikle yaşanan yüzyılın felaketi deprem sonrasında sigorta başvurularının artığını söyledi. Yağal, “Sigortanın kıymetini felaket yaşanmadan anlayamıyoruz” diyerek sigortanın çok pahalı olmayan, önemli bir konu olduğunu ifade etti.

Güler İnşaat katkılarıyla hazırlanan, Gazeteci Talip Kocakoç’un sunduğu “İşin Aslı” programı canlı yayın konuğu olan Yağal, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır dilerken, zorunlu deprem sigortasını tanımlayarak konuya başladı.

 

“DASK’ın Önemini Depremden Sonra Anladık!”

Sigorta Acentesi İşletmecisi Yağal, depremle birlikte zorunlu sigortalara olan başvurularında artış gözlemlendiğini söyledi, DASK’ın detaylarını anlattı. Bina sahibi-kiracı ilişkisinden DASK ve farklı bir sigorta olan konut poliçesine dair önemli bilgiler aktaran Yağal, şöyle konuştu:

“Millet olarak birlik ve beraberliğimizi gösterdik. Sigorta şirketlerimiz olarak bizler de gereken desteği sağlama gayretinde bulunduk.  Sigorta aslında herkes için önemli bir unsur. Bir olay olmadan biz bazı şeylerin değerini anlayamıyoruz. Sigorta da böyle. Özellikle deprem olayı yaşandıktan sonra zorunlu deprem sigortası DASK ve konut sigortası anlamında başvuruların arttığını görüyoruz. DASK, devletin bir havuz şirketi olarak sadece deprem zararlarına yönelik sigorta poliçesinde belirtilen teminatlarda ödeme garantisidir. Devlet bu depremler sonrası teminatları da artırarak bölgedeki yaraların hızlıca sarılması adına da çalışmalarını yürütüyor. Sigorta şirketleri ve biz acenteler de aracılık hizmeti veriyoruz.”

 

“DASK Olmazsa Aboneliğe İzin Yok!”

Zorunlu Deprem Sigortası olmadan elektrik su gibi aboneliklerin de yapılmadığını hatırlatan Yağal, “DASK yaptırmadan binanın elektrik su gibi hizmetlere aboneliği yapılmıyor. Abonelik işlemleri sırasında deprem sigortası poliçenizi göstermeniz isteniyor. Öte yandan genelde bir DASK var ama sisteme ne şekilde girilmiş, metrekare nasıl yazılmış bunlara da dikkat edilmesi gerekir. Yine DASK’ı mal sahibi mi kiracı mı yaptıracak gibi sorular çok geliyor. DASK’ı mal sahibinin ödeme mükellefiyeti vardır, bunu hatırlatalım. Zaman zaman kiracının ödediği durumları da görüyoruz. BU sefer kiracı ne yapıyor? Metrekareyi küçük göstererek en uygun DASK ücretini yakalamak istiyor. Bu yanlış! Yarın o daire depremden zarar görmüş olsa mal sahibi sigortacıya soracak bunu neden böyle düşük gösterdiniz diye. O sebeple ev sahibi,mal sahibi DASK’ı kendisi yapmalı, neyin ne olduğunu bilmeli. Gerçek metrekareler, bina yapılma tarihi, ara katlar gibi bilgiler gerçek kayıtlarıyla işlenmeli.” şeklinde konuştu.

 

Yağal: “Sigorta Pahalı Olmayan Önemli Bir Hizmet!”

“Son dönemlerde deprem sigortalarının çok pahalı olduğunu söyleyenler de var. Hayır! DASK pahalı bir poliçe değil. Düşük metrekare göstersen arada en fazla 100-150 TL fark olur. Gerçek değerini gösterelim ki yarın bir gün bir hadise olduğu zaman gerçek değeri üzerinden, teminat üzerinden ödeme alırsınız. Bunu sigorta kesmek için demiyoruz, hadise gerçekleştiği zaman iş işten geçmiş olmasın istiyoruz. Sigortacılar doğruolan neyse onun yapılması taraftarıdır.”

“Konut Sigortası DASK’ın Tamamlayıcısı Konumunda Farklı Bir Sigortadır”

DASK’ın sadece deprem zararlarını karşılayan bir hizmet olduğunu aktaran Yağal, konut sigortasının DASK’ı tamamlayan bir çalışma olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Konut sigortası ile DASK birbirine karıştırılan bir mesele. DASK sadece depremden gelen zararlara yönelik bir sigorta. Konut sigortası ile aslında DASK ile birbirini tamamlayan ayrı bir sigorta. Tahmini olarak yıllık ortalama 2 bin liraya konut poliçesi yaptırıyorsunuz. Evde televizyonunuz kırıldı, bir hasar oluştu. ortalama 15 bin liralık televizyonun yüzde 90 kadar oranını konut sigortanız ödüyor. Diyelim ki evinizde bir yangın oldu, bina da zarar gördü. Yine yüzde 90 oranında teminata göre ödeme yapıyor sigorta. Bunu sadece yıllık ödediğiniz 2 bin lira kadar bir ücret karşılığında ediniyorsunuz. Sigorta pahalı diyorlar ya, pahalı değil. Konut projesi gerçekten çok önemli ve hatta DASK’ı tamamlıyor. Böyle bir sistem var ve kıymetini bilmek gerekiyor. Poliçe kestiğimizde ve metrekaresini girdiğimizde 130 metre kare daire 350 tl gibi bir rakam çıktı. Depremde zarara uğrama durumunda ise 310 bin lira kadar teminatı çıktı. Yani zarar halinde 310 bine kadar teminat ödemesi yapılacak. Peki neden sigorta zararın tamamını ödemiyor? İşte tamamını ödemesi için, evinizdeki eşyaların da zararını ödemesi için konut sigortası poliçenizi yaptırmış olmanız gerekiyor.”

 

“Sigorta Konusunda Bilgi Almaktan Çekinmeyin!”

Ünye merkezli, bölgeye hizmet veren Yuvam Sigorta Acentesi Mithat Yağal, kendilerini arayan vatandaşlara samimi bir şekilde anlaşılır bir sigorta bilgilendirmesi yaptıklarını ifade etti, bu hayati mesele için bilgi almaktan çekinilmemsi gerektiğine vurgu yaptı:

“Vatandaşlar zaman zaman bizi arayarak merak ettiği konuları sormak istiyor ancak çekinenler de oluyor. Biz samimiyet içerisindeyiz. Danışmanlık ücreti diye bir şey de yok. Vatandaşımız bizi istediği zaman arayabilir, bilgi alabilir. Öte yandan Türkiye’de sigorta şirketleri ve acenteleri oldukça çok. Oradan da fiyat alın, buradan da fiyat alın. Ancak sadece fiyat odaklı olmayın, gerçekten bu işi bilen ve tecrübe sahibi olan insanlarla çalışın.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu