GündemOrduSağlıkTarımYaşam

Yılmaz, “Hayatın İlk Besini Süttür”

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz 1 Haziran Dünya Süt Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, süt ve süt ürünü alırken Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay numarası almış olan işletmelerin ürünlerinin tercih edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.
İl Müdürü Yılmaz yaptığı açıklamada; “Her yaşta insanlara süt içme alışkanlığı kazandırılması, süt tüketiminin artırılması, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı beslenmek için insan yaşamının her evresinde süt gereklidir. Süt, dünyaya gelen insanoğlunun ve diğer bazı canlıların ilk tattığı ve hayatının ilk besini, bebeğin maması, gencin enerjisi, yaşlının sağlığıdır. Tıpkı süt gibi sütten elde edilen ürünlerde (peynir, yoğurt, ayran, tereyağı v.b.) tartışılmaz aynı değerdedir” dedi.
“SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SÜT TÜKETİLMELİ”
Beslenmemizin temel kalsiyum kaynağının süt ve süt ürünlerinin oluşturduğunu kaydeden Yılmaz, “Süt grubu besinler; protein, kalsiyum, B2 vitamini ve B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. Kalsiyum; kemik-diş sağlığının devamı ve gençlik döneminde kemik mineral içeriğinin desteklenmesinde rol alan en önemli öğedir. Süt ve süt ürünlerinin içerdiği protein, her yaş grubunda vücudun çalışması; çocukluk döneminde büyüme, yetişkinlikte ise doku onarımının sağlanması için gereklidir. Sonuç olarak sağlıklı yaşam ve uzun ömür için; daha çok süt ve süt ürünleri tüketiniz” ifadelerini kullandı.
“ORJİNAL AMBALAJ TERCİH EDİLMELİ”
Sütün üretimden sofraya gelene kadar tüm aşamalarının güvenilir ve sağlık açısından risk taşımayacak biçimde ulaşmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Yılmaz, “Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay numarası almış olan işletmelerin ürünleri tercih edilmelidir” açıklamasında bulundu.
Haber: Furkan Kağan Keskin

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu