GündemSiyaset

YSK’ya 6 İtiraz 4 Seçim İptal

YSK Başkanı Yener, Yerel Seçim İtirazlarını Değerlendirdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart seçim sonuçlarına yapılan itirazların sonuçlarını değerlendirdi ve 4 partiden 6 itirazın kabul edildiğini, 4 seçim bölgesinde seçimlerin tekrarlanacağını açıkladı.

YSK Başkanı
YSK Başkanı

İtiraz Süreci ve Bayramlaşma

31 Mart’taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi sürecini YSK’de takip eden basın mensuplarıyla bayramlaşan YSK Başkanı Ahmet Yener, bayram sürecinde de mesaiye devam ettiklerini belirtti. Olağan itiraz sürecinin sona erdiğini ve olağanüstü itiraz sürecinin de 14 Nisan Pazar günü tamamlanacağını hatırlattı.

YSK Başkanı 1
YSK Başkanı 1

İtirazların Kabul Edilmesi ve Yapılan İtirazlar

YSK Başkanı Yener, yapılan itirazlar hakkında bilgi vererek, AK Parti ve DEM Parti’nin 2’şer, CHP ve MHP’nin ise 1’er itirazının kabul edildiğini açıkladı. Bu çerçevede, AK Parti’nin 2, CHP’nin 1, MHP’nin 1 ve DEM Parti’nin 2 itirazının YSK tarafından kabul edildiğini belirtti. Yener, seçimlerle ilgili olağanüstü itiraz koşullarının yasada yer aldığını vurguladı ve siyasi partilerin genel merkezlerinin, YSK’nin kararlarının tekrar incelenmesini talep ettiklerini ifade etti.

Ödül ve Seçimlerin Yeniden Yapılacağı Yerler

Başkan Yener, Dünya Seçim Organları Birliği’nin (A-WEB) YSK’yi “En İyi Uygulamalar ve Girişimler” alanında ödüle layık görmesini değerlendirdi ve ödülün 2023’teki seçimler ile daha önce gerçekleşen seçim sürecine ilişkin gönderdikleri sunumların değerlendirilmesi neticesinde verildiğini belirtti. Yener, ayrıca yapılan itirazların kabul edilmesi nedeniyle Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi, Edirne’de bir belde ve Sivas’taki bir seçim bölgesinde seçimlerin yeniden yapılacağını ve seçimlerin, seçim takvimi çerçevesinde 2 Haziran’da gerçekleşeceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu