GündemEkonomi

Doğalgaz Desteği Bitiyor Mu?

Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Ne Zaman Sona Erecek?

Türkiye genelinde milyonlarca haneyi ilgilendiren ücretsiz doğal gaz desteği programının sona erme tarihi açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve geçtiğimiz yıldan bu yana uygulanan 25 metreküp doğal gaz desteği, 1 Mayıs 2024’te son bulacak.

Doğalgaz faturaları 1
Doğalgaz faturaları 1

6.4 Milyar Metreküp Ücretsiz Sunuldu

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin kullanımına yönelik olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, konut abonelerine bir ay boyunca doğal gaz ücreti alınmayacağı ve 25 metreküplük kullanımın bir yıl boyunca ücretsiz olacağı müjdelenmişti. Bu kapsamda, 19,7 milyon hane, Nisan 2023’te ve sonrasında her ay 25 metreküp doğal gazı ücretsiz kullanma fırsatı buldu. Bu destekle birlikte, toplamda 6,4 milyar metreküp doğal gaz, vatandaşlara ücretsiz olarak sunulmuş oldu.

Bu Ay Sona Eriyor

Devletin sağladığı bu destek, konutlarda doğal gazın metreküp fiyatı Türkiye ortalamasına (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) göre hesaplandığında, vatandaşların bu ay son kez mutfak ve sıcak su ihtiyaçları için kullanacakları 25 metreküp doğal gazın bedeli olan 150 lirayı ödemeyecekler. Böylelikle, Mayıs 2024’e kadar devletin vatandaşlara yapacağı toplam katkı 43 milyar liraya ulaşacak.

Doğal gaz desteği sona erdiğinde, vatandaşlar bu hizmetten faydalanamayacak olmalarıyla birlikte, enerji maliyetlerinde değişiklikler yaşanabilir. Bu nedenle, destek sonrası vatandaşların enerji tüketimlerini ve bütçelerini gözden geçirmeleri önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu