Gündem

Alibaş: “Siyasette Temsil Edilmek İstiyoruz!”

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Sincan Çorumlular Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Alibaş, Gazeteci Hamza Alp’in canlı yayın konuğu oldu. Alp Tv Ankara Stüdyolarından yayınlanan “Dual Metal Kablo” katkılarıyla hazırlanan “Başkent Kulisi” programında konuşan Alibaş, Çorumlular için artık uyanma vakti olduğunu söyleyerek “Ankara’da 1 milyon Çorumluyuz. Artık siyasette temsilcimiz olmalı. Artık uyanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Dernek olarak sosyal yardımlardan eğitime, edebiyata, sanat ve spora kadar birçok alanda hemşehrilerinin yanında olduklarını belirten Alibaş, nerede bir Çorumlu varsa, nerede darda kalan biri varsa onun yanında olmak için gayret gösterdiklerini söyledi. “Çorumlu hakkını istiyor” diyen Başkan Alibaş, Ankara’nın yüzde 80’nindeki binalarda mutlaka bir Çorumlu tuğlasının olduğuna işaret ederek başkentte artı bir temsil güçlerinin de olmasını istediklerini söyledi.

 

Yaklaşık 30 yıldır Ankara’da ikamet eden ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Başkan Hüseyin Alibaş dernek hakkında bilgiler vererek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ankara’da 1 milyona yakın Çorumlu hemşehrimiz var. Dernek olarak kapımız herkese açık ve hemşehrilerimziin yanındayız. Ben bir şeyi kafama taktığım zaman onu yapmadan uyuyamam. İş insanlarımızın yardımıyla Ankara’da dernek mülkümüzü satın aldık. Şuanda 12-13 bin üyemiz var. Sosyal yardımlaşma çalışmalarımız kapsamında 2 yıldır 5 bin kadar aileye sosyal destek veriyoruz. Durumu kötü olan kardeşlerimiz çekiniyorlar, söyleyemiyorlar. İş insanlarımız, milletvekillerimiz yardım kolileri gönderdiler. Ankara’daki Sincan’daki Çorumlularla düğünde dernekte her zaman beraberiz. Gelen misafirlerimizi de en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Benim şahsi olarak hiçbir beklentim yok. Biz işlerimizi Allah rızası için yapıyoruz. Allah’a şükür çorbamız kaynıyor. Bizlere destek veren tüm vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Dernek Başkanı olduğumuzda Ankara’da 300’e yakın bürokratımızı ve Çorumlu isimlerimizi ziyaret ettik. Çorum’a gittik, devlet büyüklerimizi ziyaret ettik. Herkes elini taşın altına koydu sağ olsunlar.

Elimizden geldiğince üniversite öğrencilerimize yardımcı olmaya, burs vermeye çalışıyoruz. Hiç kimseye ayrım yapmadan Ankara’da bulunan bütün hemşehri dernekleriyle birlikte çalışıyoruz.

Dernekçilik kolay bir iş değil; işinden olacaksın, eşinden olacaksın, maddi manevi fedakarlık edeceksin ama bir acziyetimiz yok çok şükür. Dernekçiliğin bir geliri yok. Çok fazla da üyelere yüklenmek istemiyoruz. Biz Ankara’da Çorum’un gelenek göreneklerini başkentte yaşatmaya çalışıyoruz. İnşallah gençliğimiz de bu kıymeti bilip ileride kendileri daha büyük yardımlar yapacaklardır. Vatanımız milletimiz için hep birlikte mücadele ediyoruz. Ben de bir köylü çocuğuyum. Varlığı da gördük, yokluğu da gördük. Ben Ankara’daki hemşehrilerim için kendimi adadım. Nerede darda kalan biri varsa onun yanındayız her zaman.”

 

“Ankara’da Büyük Bir Aileyiz”

Başkan Alibaş, Çorumluların başkentte çok büyük bir aile olduğunu ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz Ankara’da 149 derneğin bağlı olduğu bir Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonumuz var. Her ayın 19’unda toplanıp memleket için neler yapabiliriz diye tartışıyoruz. Profesör hocalarımız geliyor, sohbetler ediyoruz. Yine derneklerimiz vasıtasıyla Ankara’da yaşayan ve Çorum’u tanımayan hemşehrilerimizi memlekete götürdük. Sağ olsun yerel idarecilerimiz ve siyasilerimizin yanı sıra iş insanlarımız sayesinde hiçbir kuruş ödemeden insanlarımıza Çorum’u tanıttık. Ben Ankara’da yaşayan bütün hemşehrilerimizi Çorum’u gezmeye görmeye davet ediyorum. Bizler de bilmiyormuşuz.”

 

Sincan Çorumlular Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Alibaş, “Artık uyanma vakti” diyerek siyasette var olma hedeflerine yönelik şöyle konuştu:

“Siyasette bizim adamlarımız doğduğu yerden kalkmış gelmişler burada işiyle gücüyle uğraşmışlar. Ankara’nın yüzde 80’indeki binalarda mutlaka bizim bir tuğlamız vardır. İnşaat sektöründe çalışmışız hep. Ne yazık ki Çorum olarak siyasette çok gerideyiz. Şu dönemde Allah’a şükür tahsilli okuyan gençlerimiz var. Ve artık Çorumlular ekonomik özgürlüğüne de sahip. Biz artık devlet bürokrasisinde ve siyasi hayatta Çorumlu isimlerin olmasını istiyoruz. Artık Çorumlular olarak siyasette hakkımızı istiyoruz. Ülkemiz genelindeki Çorumlular olarak siyasette var olalım. Belediyelerde, siyasette Çorumlu hemşehrilerimzin olmasını istiyoruz, uyanalım artık diyorum. 1 Milyona yakın Çorumluyuz Ankara’da. Büyükşehir Belediye Başkanı çıkaracak kadar nüfusumuz var ama hiçbir yerde doğru dürüst belediye encümenimiz bile yok. Biz artık her yerde temsil edilmek ve temsilcimizin olmasını bekliyoruz. Yanlış yapan bir Çorumlu görmedik şimdiye kadar. Herkes ekmeğinin peşinde uğraşıyor.”

Haber: Talip Kocakoç

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu