GündemOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiYaşam

Başkan Güler: “Ordu Adeta Bir Sanatkâr Yuvası”

 

Türk Tiyatrosu’nun önemli değerlerinden Muhsin Ertuğrul’un öncülüğünde 4 Şubat 1965 yılında o dönemdeki adıyla Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu olarak kurulan ve ilk oyunu olan Reşat Nuri Güntekin’in ‘Hülleci’ adlı eserini sahneleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT) 60. yılını kutluyor.

 

Dünyada ender görülecek şekilde 60 yıldır perdelerini kapatmayan ve bu süre içerisinde 177 farklı oyun sahneye koyan OBBKT, 60. yıl galasını gerçekleştirdi. Genç yeteneklerin sahneye koyduğu ‘Rumuz Goncagül’ adlı oyunun galası Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in de katıldığı prömiyeri OBBKT tarihinin iki önemli tiyatro sanatçısı da izledi.

 

OBBKT’nin 60 yıl önce sahneye koyduğu ilk oyun olan Hülleci’de rol alan tiyatro sanatçıları Gülçin Üstüntaş ve Metin Güven’de galayı izleyenler arasındaydı. Duygusal anlarında yaşandığı galada Başkan Güler, Gülçin Üstüntaş ve Metin Güven’e plaket ve buket takdim etti. Başkan Güler, “Ordu adeta bir sanatkâr yuvası. OBBKT haricinde Ordu’da 4 tanede özel tiyatro var. Onların başarılarını da yakından takip ediyorum” dedi.

Başkan Güler, “Şehrimizde, Ferhan Şensoy, Ali Poyrazoğlu, Levent Kırca ve daha çok sayıda usta isimler aslında Ordu’nun köklerinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Bu bir bayrak yarışıydı. Şimdi bayrağı burada bulunan genç ama usta tiyatrocular ve ekipler taşıyor. Onlar da oyunlarını profesyonel olarak oynuyorlar. Hepsi bizim göz bebeklerimiz. Hepsine başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

OBBKT’nin en kıdemli ve tecrübeli sanatçısı Gülçin Üstüntaş da 60 yıl önce ilk gün sahneye çıkan oyunculardan biri olmanın gururunu yaşadığını belirtti.  Üstüntaş, duygularını şöyle ifade etti.

 

“Bu gururun daha fazlasını bu meşaleyi bugünlere taşıyan bu tiyatrocu arkadaşlarla yaşıyorum. Onları izlerken büyük heyecan duydum. Hepsini tek tek tebrik ediyorum. Hepsi bu bayrağı daha da ileriye taşıyacaklar. Şunun altını da çizmek istiyorum. Ordu’nun dağı taşı her yerinden sanat fışkırıyor. Bugün burada bulunan arkadaşlarımın hepsi bizden aldıkları bu görevi en güzel şekilde yürütüyor. Hepsi birbirinden daha güzel ve sanatı gerçekten en güzel şekilde icra ediyor”

2    3   4    5

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu