GündemÜnyeYaşam

Çanakkale Zaferi Aynı Ruhla Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108. Yılında Ünye’de çeşitli programlarla gerçekleşti.

Yurdun dört bir yanında destansı bir zafere imza atan ve şehitlik mertebesine ulaşan kahraman Türk askerleri, bu tarihi günde bir kez daha rahmetle anıldı.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nın da saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan törende Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkan Hüseyin Tavlı Atatürk anıtına çelenk koydu. İstiklal Marşı’nın okunması sırasında Karadeniz Sahil Yolu’nun her iki yönünde trafik durdurularak yarıya indirilen bayrak öğrenciler tarafından tekrar göklerde dalgalandırıldı.

Törene protokolün yanı sıra gaziler, şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, milletvekili aday adayları, öğrenciler ve vatandaşlar da katılım sağladı.

Çanakkale Ruhunu İlmek ilmek İşlediler

Bugün söz konusu vatan olduğunda herkesin vatanı için en değerli olan canını vermeye hazır olduğunu, gün dolayısıyla hazırlanan etkinliklerde de bu ruhun içten hissedildiğini anlar gururla izlendi.
Tören sonrası Ünye Adnan Menderes mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Salonunda program devam etti.

Mehmet Refik Güven Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Bilgin’in günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında,

“18 Mart Şehitlerimizi 1. Dünya savaşında pek çok cephede verdiğimiz yüz binlerce şehidimizi, istiklal Harbi şehitlerimizi, terörle mücadele şehitlerimizi ve 15 Temmuz Şehitlerimizi Rahmetle yad ediyoruz. İstiklalimizin kale Çanakkale. Serden geçen yurttan geçmeyen hepimizin yâri Çanakkale. 108 yıldır kalbimizde bir ocak gibi tütüyor. Rüyası rüyamız sevdası sevdamızdır. Her karış toprağında canlarımızın sefil olduğu bedrin arslanları kahramanlıkları imrendiren Çanakkale. Malazgirt’i bilmeyen Süleyman Şahların İznik’te kurduğu Selçuklu devletin anlamını bilemez.” diyerek bir kez daha 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler anıldı.

Okul Müdürü Mustafa Bilgin’in konuşmasının ardından Mehmet Refik Güven Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu Çanakkale Zaferini anlatan etkinlikte salondakiler duygu dolu anlar yaşayarak izledi. Öğrencileri ayakta alkışlayan misafirler gururla Şehitlerimizi andı.

Gösterinin ardından okullar arası 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 108 yılında düzenlenen şiir resim ve kompozisyonlarda derece giren öğrencilere hediyeleri takdim edilerek son buldu.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu