GündemKöşe Yazıları

Çok Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları

Kilo problemi olan birçok kişi hızlıca zayıflamak istiyor. Bu nedenle de kendini aç bırakıyor ya da internette popüler olan çok düşük kalorili diyetlere başvurabiliyor. Ancak bilinçsiz olarak yapılan çok düşük kalorili diyetler anlık olarak hızlı kilo kaybı sağlasa da  vücudumuza zarar verebilir!

 

Metabolizma hızınızı düşürebilir!

 Düzenli bir şekilde vücudunuzun ihtiyacından çok daha az kalori almak metabolizmanızı fazlasıyla yavaşlatabilir. Bu metabolizma yavaşlığı, siz diyeti bıraktıktan uzun süre sonra bile devam edebilir. Metabolizmanız yavaşladığı için de  verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde fazlasıyla geri alırsınız.

Metabolizmanızı korumak istiyorsanız kalori alımınızı ihtiyacınıza göre yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda protein alımını arttırıp egzersiz yapmanız da size yardımcı olabilir.

 

Kas kaybına yol açabilir: Diyetinizde düşük miktarda protein varsa ve hiç egzersiz yapmıyorsanız kas kaybı görülmesi oldukça normaldir. Vücudunuz, enerji için kullanacak kalori bulamadığı zaman kaslara ve yağ depolarına yönelir. Bunun önüne geçmek için ihtiyacınız olan kaloriyi protein ve karbonhidratlardan alabilirsiniz. Diyet yapmak vücudunuzun tüm dokularını yok etmek değil, sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan ve yağlardan kurtulmak olmalıdır.

 

Halsizliğe ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilir: Kalorinin az olduğu diyetlerde ihtiyacınız olan mineralleri ve vitaminleri alamayabilirsiniz, bu sebeple bu tarz diyetler bitkinliğe sık sık yol açar. Kan değerlerinizde bozulmalara sebep olur ve uzun süreli eksikliklerde hastalıklar ortaya çıkabilir.

Düşük kalorili diyetler protein, kalsiyum, A vitamini, B12 vitamini, magnezyum gibi sağlıklı vitamin ve minerallerin alımını kısıtlayabileceğinden diyetlerinizde kaloriyi oldukça az kısıtlamaya ve tüm besin çeşitlerinden yemeye odaklanın.

 

Kemiklerinizin zayıflamasına yol açabilir: Kalori açığı oluşturmak östrojen ve testosteron seviyelerinizi düşürür. Bu iki hormonun düşük seviyelerde salınması, kemik erimesine sebep olabilir ve daha zayıf kemiklere yol açabilir.

 

Bağışıklık sisteminizi zayıflatır: İhtiyacınızdan az kalori almak soğuk algınlığı, grip gibi sıkça rastlanan hastalıklara yol açabilir. Bağışıklık sisteminizi korumak istiyorsanız vücudunuzun ihtiyacı olan besin miktarını tüketmelisiniz.

 

Daha fazla yemenize sebep olabilir: Kalorinizi düşürmek için ihtiyacınızdan çok daha az yemek yerseniz, bunun sonucunda gün boyu aç hissedersiniz. Bu da sizin kaçamak yapmanıza yol açabilir ve yapacağınız kaçamakların size kilo aldırma riski hayli yüksek olacaktır. Vücudunuzun tokluk seviyesine erişmesine izin vermelisiniz. Düşük kalorili diyetler bu imkanı size sağlamayacaktır.

 

Hormonsal problemlere sebep olabilir: Özellikle kadınlarda adet düzensizliğine ve adet görememe gibi durumlara yol açabilir.

Kalori ihtiyacınızı göz ardı etmek yerine yediğiniz besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edin, güzel bir uyku uyuyun, bol su için, egzersiz yapın, ihtiyacınız olan kaloriyi alın, protein ve karbonhidrat alımını ihmal etmeyin. Süreç uzun ama en azından vücudunuz bu süreçten memnun çıkacak; diyet yaparken acele ettiğiniz sürece yaptığınız diyet size asla beklediğiniz sonucu vermeyecektir.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu