GündemYaşam

“Her Şeyi Bilmek Hiçbir Şey Bilmemektir”

Türkiye’nin en iyi avukatlarından biri olarak tanınan Mehmet Suat Çelebi ile Dünya ve hayat üzeri­ne kısa bir sohbet gerçekleştir­dik. Alp Medya Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Alp ve Halkla İlişkiler Reklam Müdürü Mahmut Çiçek, başarılı avukata ziyarette bulundu.

“Ünye’de hatıralarımız var” diyerek keyifli bir sohbete baş­layan başarılı avukat, hayata dair tavsiye niteliğinde bilgiler paylaşırken her şeyi bildiğini sana insanların aslında hiçbir şey bilmediğini söyledi. Hayatın ailede başladığına dikkat çe­ken Çelebi, kız çocuklarının okumasının öneminde de değindi.

Kendisinin Ünye’ye gelin geldiğini belir­ten Çelebi Ünye’de güzel dostlarım ve güzel hatıralarım var, en ilginç olanı ise fındık ışgını alırken elimi kesmemdir” diyerek başladığımız sohbetten satır başları;

Mesleğimde 52 yıl oldu, bunun yanında üniversite staj dönemini ve daha sonraki yılları da sayar isek 60 yıldır sevdiğim ve hala pek çok şey öğrenmem gereken bir mesleği icra ediyorum. Rahmetli Süley­man Demirel’den başlayın da tanıdığı­nız pek çok kişinin avukatlığını yaptım. Diğerlerinden farkım belki de hala öğ­reniyor olmam olabilir. Bir de işte şuan sizinle sohbet ediyorum gelen kişiler ile bu odada görüşme yapıyorum.

Çünkü bana gelen bir insanın bir derdi var, bir sorunu var onu çözmek için yine onu kitaplarla dolu, dosyalar ile dolu bir odaya götürürseniz onu o dünyasından çıkartamazsınız, o yüzden böyle bir or­tamda onunla konuşuyorum ve biraz olsun içine düştüğü dünyadan normal hale dönmeye teşvik ediyorum. Daha sonrası artık çözülmeye doğru gidiyor.

Dünya bizim düşündüğümüz veya gör­düğümüz Dünya mı? bir bakmak lazım, ancak bunun için okumak gerekir, araş­tırmak gerekir, şimdi herkesin elinde bir telefon istediğiniz bilgiye ulaşabiliyorsu­nuz, bunu iyi değerlendirmek gerekir. İnsanoğluyuz hata yapabiliriz, ancak bunu göz göre göre yapamayız. Bazen devletlerin bile hatası oluyor, ancak zaman zaman da memleketin bekası için söylediğimiz veya yaptığımız yap­tırımdan vazgeçebiliriz. Devlet olmak ve güçlü olmak için Dünya’nın neresinde ne var, kim var bilmemiz gerekir.

Okumak gerekiyor, her gün yeni bir şey­ler öğrenmemiz lazım, eğer bir insan ben her şeyi biliyorum derse yanılıyordur, onunla da fazla vakit geçirmeye gerek yoktur. Bakın Lokman süresi 27 aye­tinde ne deniyor. Yeryüzündeki bütün ağaçlar kalem olsaydı, denizler de mü­rekkep, sonra yedi deniz daha katılarak mürekkep olsaydı, Allah’ın sözleri yine de yazılmakla tükenmezdi. Şüphe yok ki Allah güçlüdür, O’nun gücüne hiçbir güç erişemez. Bu kadar açık ve net, İnsanoğlu devamlı öğrenmeye çabalamalı, o derya denizden nasiplenmelidir.

Hayat ailede başlar, okul ile devam eder, özellikle kız çocuklarımızı okutmalıyız ki aile güçlü olsun. Güçlü ve gelecek için tekrar söylüyorum, kız çocukları oku­malı, eşler evde birbirine sevgi ve saygı çerçevesinde hayatlarını idame ettirerek gelecek nesillere örnek olmalıdır, biz bü­yüklerimizden böyle gördük.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu