GündemFatsaTarım

Hobi İle Başladı, Yetiştirilebilir Sebze Çeşitliliğini Gösterdi

Fatsa Yassıtaş Mahallesinde ikamet eden İsmail İnal, hobi amaçlı kurduğu  serasını 500 m2 bir alana yayarak  bol çeşit sebze üretti. Emek verilince de yörede çok çeşit sebze türünün yetiştirilebileceğini göstererek örnek oldu.  İnal, bu konuda desteklerinden dolayı Fatsa İlçe Tarım Müdürü Vedat Aydoğan’a teşekkür ederek, ürettiği mahsülleri ilçe tarım müdürlüğüne tescil ettirdi.

İlk etapta hobi olarak bu işe yöneldiğini ifade eden İnal, seracılığa giden serüvenini anlattı. Yörede yetiştirilebilir sebze çeşitliliğini göstererek bir örnek olduğunu söyleyen üretici şöyle konuştu:

“Özellikle bir çok sebze  ürününün ihtiyaç duyduğu sıcak hava şartlarının uzun sürmemesi başta olmak üzere iklim şartlarının tarımı zorlaştırmasına rağmen hobi amacıyla sebze üretmeye karar verdim. Ev ihtiyaçlarımı karşılamak için kurduğumuz sera ile  çeşitli  sebzeler ekerek çeşidi bol  sebze ürettim. Böylece hem evlerinin sebze ihtiyacını karşıladım hem de ürettiğim sebzelerle yörede tarımın yapılabileceğini göstererek çevremizdekilere örnek oldum.”

 

“Toprağa Çocuk Gibi Bakacaksın!”

Bu işlerde başarılı olmak için emek vermek gerektiğini vurgulayan İnal, “Bu toprağı işlemek, emek vermek lazım. Toprağın çapasını yapacaksın ve günlük çocuk gibi bakacaksın, bunu yaptığında ürünü alıyorsun. Benim için bir hobiydi ama şimdi bir bahçe oldu. Ben bu alanda yetiştirdiğim için kışlık turşudan patatesine, soğanına kadar hiçbir şeye para vermiyorum. Artık manavların da gözdesi oldum” dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu