GündemFatsa

Öğrenciler Ağaç Sevgisini Sahneye Taşıdı

21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle Bolaman İlkokulu ve Ortaokulunda Meşebükü ilkokulu ve Orta Okulu ile ortaklaşa etkinlik düzenlendi.

Orman Haftası Programına Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, İlçe Tarım Müdürü Vedat Aydoğan, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bolaman Ortaokulu öğrencisi Zeynep Duru Aslan insanların her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duyduklarını belirterek, “Ormanlar ağaçlar toprağın nemli kalmasını sağlar, toprak kaymasını önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar, çok sıcakları ve şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır. Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır, evimiz önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında boya sanayinde ilaç yapımında kullanılır. Bize bu kadar yarar sağlayan ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız ve ağaç dikip yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız.” dedi.

Programda Meşebükü Ortaokulu 5-B sınıfı öğrencisi Havvanur İlgi “Meyve Ağacı” isimli şiirini okudu daha sonra Bolaman Ortaokulu 6-B sınıfı öğrencileri “Ağaçlar Konuşuyor” adlı tiyatro gösterisinin sundu. Sonrasında Meşebükü Ortaokulu 5-A sınıfı öğrencisi Edanur Sayılı “Orman” şiirini seslendirdi. 2-C sınıfı öğrencileri müzikli tiyatro gösterilerini sundu. Bolaman İlkokulu 1-A sınıfı öğrencileri Ödül Ocak, Buse Gülem, Halil Efe Karakullukçu, Nehir Durak ve Elif Sare Önal “Orman” şiirini birlikte okudu. Meşebükü İlkokulu 2-B sınıfı öğrencisi hazırladıkları oratoryo ve koro çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi. Programda Orman Haftası ile ilgili düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Programın son bölümünde okul bahçesinde Bolaman İlkokulu ve Ortaokulunda bulunan depremzede öğrencilerin de katılımıyla protokol mensupları tarafından deprem felaketinin yaşandığı 11 il adına fidan dikimi gerçekleşti.

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu